UgensErhverv.dk
Svingbar håndvaskDen svingbare håndvask giver ældre og handicappede

Svingbar håndvask

Ren dansk verdensnyhed til ældre og handicappede kåret som "Årets Nyhed 2010" på Health & Rehab messen

13-05-2010


Hvis du ikke kan komme til håndvasken, så må håndvasken komme til dig. Så enkel er ideen bag den nye svingbare håndvask, der skal øge livskvalitet og hygiejne for ældre og handicappede brugere og deres hjælpere.

Den svingbare vask er omdrejningspunktet i den nye Aqualine baderumsserie fra det danske firma ROPOX A/S, der er førende i verden inden for produktion af hjælpemidler til personer med begrænset funktionsevne.

Verdensnyheden blev præsenteret for nylig på Health & Rehab messen i Bella, hvor den blev kåret som "Årets Nyhed 2010".

- Badeværelset er et af hjemmets mest private steder - også selvom man bor på plejecenter. Derfor er det vores mål at udvikle hjælpemidler, så ældre og handicappede kan klare den personlige hygiejne med mindst mulig hjælp, siger direktør i ROPOX, Tommy Jensen.

”fortsætter…”



Vasken, der er den første svingbare vask til handicappede, er udviklet i samarbejde med designfirmaet Harrit & Sørensen. Der er arbejdet flere år med at finde de rigtige materialer, der kan sikre maksimal hygiejne og bæreevne.

- Spredning af bakterier efter toiletbesøg er markant større, hvis man er dårligt gående og må tage fra med hænder for at komme til håndvasken. Med den nye vask kan man vaske hænder, mens man stadig sidder på toilettet. På den måde forbedres hygiejnen markant for både brugere og hjælper, siger Tommy Jensen.

En anden fordel ved den svingbare vask, er pladsbesparelsen, som især har betydning ved nybyggerier af f.eks. plejecentre eller hospitaler.

- Det, at vasken kan svinges ud fra væggen, giver en pladsbesparelse på op til 1,5 kvm. pr. badeværelse. Og med en kvm-pris på mellem 20-25.000 kr. er det noget, der kan mærkes i de kommunale budgetter. Faktisk kan besparelsen mere end finansiere et fuldt indrettet badeværelse, siger Tommy Jensen.

Udover den svingbare vask indeholder Aqualine serien et fuldt program af toiletstøtter, en højde-justerbar håndvask samt et bruseleje. Serien vil blive markedsført i Danmark fra maj 2010 og senere på verdensmarkedet via ROPOX& forhandlere fra efteråret.

tøtte

Brochurer

  • P.Olesen A/S

    P.Olesen A/S

    Nedbrydning og Miljøsanering

  • Magasinet Gulv

    Magasinet Gulv

    Læs september 2026 udgaven her

  • DAFA

    DAFA

    Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse

  • Stenderup A/S

    Stenderup A/S

    Dansk importør af Bobcat

  • Vejletrappen

    Vejletrappen

    Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.

  • BOXIT

    BOXIT

    Udlejning af containere til opbevaring og flytning

  • Scantruck

    Scantruck

    Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner

  • Fyns Kran Udstyr

    Fyns Kran Udstyr

    Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.

  • LCA.no

    LCA.no

    Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD

  • Spæncom

    Spæncom

    Betonelementløsninger – well-built for well-being!

Affaldstilsyn er et kommunalt gebyr ta'-selv-bord

Affaldstilsyn er et kommunalt gebyr ta'-selv-bord

Med timepriser på mellem 700 - og 1.000 kroner er det, der skulle have været en vejledning om affaldssortering, blevet et kommunalt ta'-selv-bord for gebyrer med forskellige satser for nøjagtigt den samme opgave

Administration af AFU sejler hos ATP

Administration af AFU sejler hos ATP

ATP har kun fået 2 procent af krav ind i kampen mod lønsvindel. Også venstrefløjen i Folketinget har nu fået øje på de voldsomme administrationsomkostninger i Arbejdsmarkedets Fond for Udstationerede, der administreres af ATP.

Konkurser i byggeriet (Uge 44/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 44/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

For få elever hylder deres læreplads

For få elever hylder deres læreplads

Hvert år indstiller omkring 400 elever og lærlinge deres læreplads til priserne Årets Læreplads og Årets Innovative Læreplads. Nyt projekt skal få flere elever til at dele deres gode lærepladsoplevelser, så flere virksomheder kan komme med