DA fortsætter kampagne- og informationsaktiviteter for flere praktikpladser
11-05-2010
I de tre første måneder af 2010 er der indgået 6.646 uddannelsesaftaler. Det er en stigning på 1 pct. set i forhold til samme periode sidste år.
Chefkonsulent i Dansk Arbejdsgiverforening, Simon Neergaard-Holm, siger, at arbejdsgiverne gerne vil oprette endnu flere.
- Vi har i arbejdsgiverorganisationerne gennemført en omfattende kampagne- og informationsaktivitet over for vores virksomheder. Budskabet har været klart: Husk på, at vi kommer til at mangle faglært arbejdskraft! Netop nu kan man endog få en stor præmie for at tage imod en lærling.
Over en bred front giver praktikvirksomhederne udtryk for, at hvis de får opgaver nok, så vil de begynde at ansætte elever igen. Det er derfor svaret på spørgsmålene om praktikpladsmangel: Vi skal skabe mere vækst.
Heldigvis har vi en uddannelsesgaranti i Danmark, der betyder, at ingen unge er tvunget til at opgive deres uddannelse, fordi de aktuelt ikke har en praktikplads. Uddannelse i skolepraktik evt. suppleret med delpraktik i en virksomhed er en mulighed, der sikrer, at ingen unge mod deres vilje bliver efterladt på perronen, siger Simon Neergaard-Holm.
tøtte
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Dansk importør af Bobcat
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Nedbrydning og Miljøsanering
Tysk kvalitets siden 1860!
Vinduer, døre, trapper og kviste
Læs september 2026 udgaven her
Lad os gøre det sammen
Arkil etablerer en 750 meter lang spunsvæg omkring den stærkt forurenede fabriksgrund på Harboøre Tange for Region Midtjylland – en teknisk krævende opgave med skærpede krav til sikkerhed, planlægning og holdbarhed
Virksomheder risikerer at skulle betale moms af udført arbejde for eksempelvis staten og kommunerne, FØR det offentlige selv har betalt deres regninger
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Der findes ingen dansk opgørelse over omkostningerne ved arbejdskriminalitet – eksempelvis social dumping – men i Sverige skønnes det at løbe op i milliarder af kroner