UgensErhverv.dk
CCO tegner ny DTU campusDet nye hus omfatter 4.500 kvm. og forventes at st

CCO tegner ny DTU campus

Christensen & Co Arkitekter skal tegne DTU´s nye forskningsbygning i Lyngby

05-05-2010

Christensen & Co Arkitekter (CCO) er netop udpeget som vinder af den ambitiøse konkurrence om en ny bæredygtig forskningsbygning på DTU´s campus i Lyngby. Opgaven er vunder i skarp konkurrence med stærke tegnestuer som BIG, 3XN, Lundgaard & Tranberg og COBE/Transform.

Bygningen er første del af en gennemgribende ny vision for DTU. Den nye bygning er placeret ved en af de centrale pladser på campus og bygningen kommer til at spille en markant rolle for pladsens liv og sociale aktiviteter. Ligeledes er det nye projekt det første, vigtige skridt i en visionær reform af området kaldet ”Det nye DTU”, som har til hensigt at sikre at fremtidens DTU er et attraktivt miljø for studerende såvel som for forskere og eksterne samarbejdspartnere.

Bygningens ydre er geometrisk stram og klar, mens det indre er kendetegnet af varierede og frodige indendørs gårdhaver, hvor i forskerkontorerne er samlet i treetages tårne forbundet af broforbindelser og sociale opholdsteder under de indre appelsin- og citrontræer.

”fortsætter…”





Dommerkomitéen fremhæver disse frodige fællesrum i deres betænkning:

”Bygningen omfatter en række mindre opholdssteder, hvor uformelt ophold kan finde sted under de velvoksne træer i de indre haverum og på opholdsbalkoner på etagerne over det centrale strøg. Forslaget stimulerer til samvær i mindre grupper og
den ‘indadvendte’ struktur, hvor kontorarbejdspladserne vender ind mod de indre haverum, vurderes at fremme samhørighedsfølelsen og interaktionen i bygningen”.

Konkurrenceforslaget har en meget ambitiøs miljøprofil, der betyder at bygningen vil kunne producere lige så meget energi som den selv bruger. Dette opnås først og fremmest ved et nyt banebrydende, naturligt ventilationssystem med varmegenvinding og omhyggelig udnyttelse af dagslys samt solceller på taget. Det
nye hus omfatter 4.500 kvm. og forventes at stå færdigt i starten af 2012.

Forslaget er udført i samarbejde med ingeniørfirmaerne Henrik Larsen og Anders Christensen samt landskabsarkitekterne Kragh & Berglund.

Christensen & Co arkitekter er en yngre internationalt orienteret tegnestue baseret i København, som bl.a. arbejder med nye forskningscentre for Karolinska Instituttet og Stockholms Universitet og et nyt bæredygtigt rådhus i Lund.
I Danmark står tegnestuen bag Danmarks første CO2 neutrale offentlige bygning, Green Lighthouse på Københavns Universitet, Solhuset i Hørsholm, som er Danmarks første energiproducerende børneinstitution samt Danmarks Vej- og Bromuseum, som åbner ved Holbæk til sommer.

tøtte

Brochurer

Konkurser i byggeriet (Uge 32/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 32/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Lokal entreprenør skal bygge 30 almene boliger i Bramming

Lokal entreprenør skal bygge 30 almene boliger i Bramming

Esbjerg Kommune har godkendt Bramming Boligforenings nye boligbyggeri på Hjørnegrunden i Nørregade. Godkendelsen betyder, at projektet nu kan realiseres, og første spadestik til de almene boliger forventes taget i november

Kaospilot skal skabe kreative arkitektledere i Aarhus

Kaospilot skal skabe kreative arkitektledere i Aarhus

Erhvervsakademi Aarhus, Kaospilot og Arkitektskolen Aarhus lancerer en ny diplomuddannelse i arkitekturledelse. Første hold starter den 16. november, og tilmeldingen er netop åbnet

Chef i Forsvarets Materiel- og Indkøbsstyrelse tiltalt for omfattende og grov millionsvig

Chef i Forsvarets Materiel- og Indkøbsstyrelse tiltalt for omfattende og grov millionsvig

To personer er tiltalt for sammenlagt 12 forhold af mandatsvig, forsøg på mandatsvig og dokumentfalsk