UgensErhverv.dk

Byudvikling med perspektiver

Danske arkitekter, byplanlæggere o.a. har gode muligheder for at vise deres evner og visioner på Expo 2010

03-05-2010

- Der foregår en usædvanlig voldsom tilstrømning til storbyerne i disse år. Bybefolkningen er på verdensplan gennem de seneste 30 år vokset med eksplosiv fart og der er en klar tendens til, at størstedelen af verdens befolkning i fremtiden vil bo i byerne.
Denne globale udvikling stiller en række udfordringer til byerne, staterne og verdenssamfundet. Og byfortætning er ikke nødvendigvis et negativt begreb - hverken miljømæssigt eller socialt.

Det skriver chefredaktør Klaus Tøttrup på lederplads i den nyeste udgave af byggemagasinet BYGGERI.

Verdensudstillingen World EXPO Shanghai 2010, som netop er åbnet, sætter netop fokus på globale problemstillinger vedrørende storbyernes udvikling. Det overordnede tema på EXPO er således "Better City, Better Life".

”fortsætter…”




Den danske deltagelse i Shanghai tager udgangspunkt i regeringens strategi for en offensiv global markedsføring af Danmark.

Danmarks bidrag til EXPO hedder Wellfairytales. Pavillonen, der er skabt af BIG - Bjarke Ingels Group sammen med kommunikationsbureauet 2+1 Idébureau, ingeniørfirmaet Arup AGU og designvirksomheden Studio Louise Campbell, fortæller historien om dansk velfærd og om, hvordan bæredygtighed kan tænkes ind i planlægningen af vores byer.

- Danske arkitekter, byplanlæggere, o.a. har således gode muligheder for at vise deres evner og visioner på Expo 2010 – ikke blot for det enorme kinesiske marked, men for den ganske verden, fremhæver Byggemagasinet BYGGERI.

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Affaldstilsyn er et kommunalt ta'-selv-bord for gebyrer

Affaldstilsyn er et kommunalt ta'-selv-bord for gebyrer

Med timepriser på mellem 700 - og 1.000 kroner er det, der skulle have været en vejledning om affaldssortering, blevet et kommunalt ta'-selv-bord for gebyrer med forskellige satser for nøjagtigt den samme opgave

Administration af AFU sejler hos ATP

Administration af AFU sejler hos ATP

ATP har kun fået 2 procent af krav ind i kampen mod lønsvindel. Også venstrefløjen i Folketinget har nu fået øje på de voldsomme administrationsomkostninger i Arbejdsmarkedets Fond for Udstationerede, der administreres af ATP.

Kan et nedlagt landbrug transformeres til et nyt varmeværk i Rønde?

Kan et nedlagt landbrug transformeres til et nyt varmeværk i Rønde?

Et gammelt landbrug kan danne rammen om fremtidens fjernvarme i Rønde. Sammen med Arkikon undersøger Rønde Fjernvarme, om bygningerne kan omdannes til et moderne, elektrificeret varmeværk, der også gavner lokalområdet

Horsens betaler Aarsleff 400 millioner kroner for klimasikring

Horsens betaler Aarsleff 400 millioner kroner for klimasikring

Projektet kommer til at trække på et bredt udsnit af koncernens kompetencer inden for både anlæg, beton, fundering og vandbygning – og skal beskytte den østjyske by mod forhøjet vandstand og stormflod