UgensErhverv.dk
Nye boliger ved Antvorskov HøjskoleWITRAZ arkitekter+landskab har udarbejdet tre scen

Nye boliger ved Antvorskov Højskole

Privatboliger ved Antvorskov Højskole med fokus på kvalitet, fællesskab og naturoplevelser

22-04-2010

Et nyt sygehusbyggeri i Slagelse Kommune kommer til at øge efterspørgslen på en bred vifte af ejerboliger. Freja ejendomme a/s har taget handsken op og undersøger mulighederne for at udvikle privatboliger ved Antvorskov Højskole med fokus på kvalitet, fællesskab og naturoplevelser.

Freja har gennemført en arkitektkonkurrence for at belyse, hvordan der kan bygges boliger ved højskolens smukke haveanlæg, samtidig med at haveanlægget i vidt omfang bevares som et rekreativt fællesareal for såvel bebyggelsens beboere som for offentligheden. Hensigten er at videreudvikle idéer i samarbejde med kommunen og igangsætte lokalplanarbejde allerede i 2010.

- Vi satser på at skabe et boligprojekt, som bygger videre på stedets kvaliteter, og som får en identitet, der gør det til et unikt boligtilbud i Slagelse, som understøtter en moderne livsform, bæredygtighed og smuk arkitektur, siger udviklingsdirektør i Freja, arkitekt Carsten Rasmussen.

Tankerne går på en bebyggelse opdelt i mindre klynger - dels for skabe fællesskaber og dels for at skabe store sammenhængende grønne arealer. Der vil være flere forskellige boligtyper og størrelser: boliger i hhv. to og tre plan med terrasser i flere niveauer og dobbelthøje rum, der forbinder etagerne med hinanden og giver rumlige oplevelser og ikke mindst gode lys- og solforhold. Alt i alt tænkes der i størrelsesordenen 40 boligenheder, som forventes færdige i 2012.

”fortsætter…”




Højskolebygningen er selvstændigt sat til salg. Freja har udarbejdet et facility studie af ejendommen for at belyse, hvilke muligheder den smukke bygning besidder.

Projektleder i Freja, arkitekt Nina Kovsted fortæller:

- Alene beliggenheden for enden af Liselund Allé, tæt på det attraktive Slots Allé-område sammenholdt med den meget gode placering i forhold til vestmotorvejen giver ejendommen et stort potentiale. Vores studie af muligheder viser, at der er mange anvendelsesscenarier som uddannelses-, indkvarterings-, firmadomicil- og kontorhotelsfacilitet. Så ønsker man en særdeles præsentabel ejendom, er Antvorskov Højskole et rigtig godt bud – til mange forskellige formål.

Ud over højskolen har Freja yderligere tre ejendomme i Slagelse Kommune – den ene i Korsør. Også disse ejendomme besidder mange arkitektoniske kvaliteter, foruden at de hver især repræsenterer væsentlige bidrag til den lokale historie. En brænderigård, en politistation og en retsbygning – det kan der være mange både gode og også mindre gode minder fra.

tøtte

Se scenarierne for anvendelsesmulighederne udarbejdet af WITRAZ arkitekter+landskab her…

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Råderum kan finansiere alle regeringens løfter

Råderum kan finansiere alle regeringens løfter

Regeringens mange velfærdsløfter kan vise sig lettere at finansiere, end de mest pessimistiske røster antager

Sjællandske entreprenører fusionerer for at blive mere konkurrencedygtige

Sjællandske entreprenører fusionerer for at blive mere konkurrencedygtige

Totalentreprenøren Thormann opkøber kollegaen Kabi Entreprise for at få kapacitet til at håndtere større og mere komplekse projekter

E-avis: Otte sider om tag og facader i Mester & Svend 3

E-avis: Otte sider om tag og facader i Mester & Svend 3

Hvem præsterer bedst i byggebranchen, og hvorfor gør de det? Det har en ny analyse givet flere bud på, og den kan du læse mere om i Mester & Svend 3. Du kan også finde et stort tema om CLT og finde det nyeste om tage, facader og solceller

Det bedste tag holder længe og er ikke nødvendigvis det billigste

Det bedste tag holder længe og er ikke nødvendigvis det billigste

Hvor længe holder det i praksis? Det spørgsmål fylder i byggebranchen, hvor fokus på grønne tiltag, ressourceforbrug og bygningers samlede livscyklus er blevet en central del af både projektering og materialevalg