UgensErhverv.dk
Vandtæt vådrumskontrolHvis en vådrumskontrol skal have nogen værdi, skal

Vandtæt vådrumskontrol

GVK &09 giver effektiv sikkerhed omkring installationer af gulve i pvc-materialer

21-04-2010

Gulvbranchen i Danmark har med et nyt certificeret kontrolsystem, GVK &09, skabt tryghed og sikkerhed omkring svejste gulve af pvc-materialer til byggeriets våde rum. Det mener et flertal af Gulvbranchens udførende entreprenører.

- GVK &09 var det kvalitetsløft, som vådrumskontrollen trængte til. Også internt i virksomhederne oplevede man et wake-up call: Hvis en vådrumskontrol skal have nogen værdi, skal den også være effektiv!

Det siger økonimidirektør Kim Bundgaard, Hammelsvang Gulve as i Risskov, som fra første dag beluttede at gå helhjertet ind for den skærpede udgave af Gulvbranchens Vådrums Kontrol.
Hammelsvang as har udviklet nye systemer til de nødvendige procedurer, der er forbundet med kontrolsystemet:

- Vi synes, det er vigtigt at papirarbejdet udføres løbende, samtidig med at opgaven udføres. Udfyldelse af dokumenterne bør ikke afvente opgavens afslutning, mener økonomidirektøren.


”fortsætter…”




Hos Hammelsvang as har man valgt at lade samtlige af gulvfagets konduktører gennemgå GVK-kurserne, så alle er vådrumsansvarlige. På den måde undgår man flaskehalse eller andre af de forsinkelser i processen, der kan opstå, hvis kun en enkelt har det certificerede ansvar for kontrollen af de våde rums installationer.

- For Hammelsvang har GVK været en gavnlig proces, som også har været medvirkende til, at vi i dag konkurrencemæssigt står stærkere end før. Vi bruger GVK-certifikatet aktivt i vores markedsføring, understreger Kim Bundgaard.

Han føler sig også overbevist om, at en skærpelse af prøvereglerne vil betyde, at færre gulventreprenører vil kunne løfte ansvaret for vådrumsinstallationerne.

- Når det sker, er vi klar til at løfte vores ansvar for de våde rum med betydelig og dokumenteret erfaring, siger Kim Bundgaard.

Den danske gulvbranche har haft et kontrolsystem til de våde rums pvc-installationer i over 30 år, men i 2008-09 blev systemet revideret og reglerne strammet. Gulvene kontrolleres i dag af eksterne auditører, og alt overvåges af et eksternt kontroludvalg.

tøtte

Brochurer

  • CE Nielsen ApS

    CE Nielsen ApS

    Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring

  • VinduesPladsen

    VinduesPladsen

    Vinduer, døre, trapper og kviste

  • Spæncom

    Spæncom

    Betonelementløsninger – well-built for well-being!

  • Scantruck

    Scantruck

    Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner

  • DAFA

    DAFA

    Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse

  • TITAN Containers

    TITAN Containers

    Alt i container, køb, leje, brugt, isoleret etc

  • Renault Danmark

    Renault Danmark

    Find den varebil, der passer bedst til kravene inden for dit erhverv.

  • Vika vinduer

    Vika vinduer

    Lad os gøre det sammen

  • BOXIT

    BOXIT

    Udlejning af containere til opbevaring og flytning

  • Ford

    Ford

    Ford vans og pickupper – et erhvervskøretøj til ethvert job

Wammen vasker hænder i den politiske håndvask

Wammen vasker hænder i den politiske håndvask

Boligsælgere risikerer uforskyldt millionregning årtier efter deres salg af bolig for noget, de IKKE er skyld i. Det vil justitsminister Nicolai Wammen ikke gøre noget ved

Ulovligt gør-det-selv kan få alvorlige konsekvenser

Ulovligt gør-det-selv kan få alvorlige konsekvenser

Ifølge en undersøgelse fra Gjensidige og TEKNIQ udfører mange danske boligejere projekter, de slet ikke må udføre

Danske soldater har arbejdet på grønlandsk infrastruktur

Danske soldater har arbejdet på grønlandsk infrastruktur

Arctic Endurance Hold 5 har blandt andet har udført opmålinger af fire store broer over vejtunnelrør og bortsprængt sten og klippestykker, der har været en torn i øjet på lokalsamfundet i årevis

Voldsom prisstigning på nyt badeværelse

Voldsom prisstigning på nyt badeværelse

Badeværelsesrenovering er den håndværkerydelse, der er steget mest i pris det seneste år. Samtidig er maler-, tømrer- og murerarbejde blevet markant dyrere