UgensErhverv.dk

Millioner til luft- og affaldsteknologi

Miljøministeriet åbner pulje med tilskud til udvikling af nye teknologier

19-04-2010

Virksomheder, der har gode bud på løsningen af morgendagens miljøudfordringer, kan nu søge Miljøministeriet om tilskud til udvikling af nye teknologier. Ministeriet har netop åbnet for ansøgninger til første runde af tilskudsordningen, der skal fremme teknologier på luft- og affaldsområdet.

- Regeringen ønsker at satse på miljøteknologi som vejen frem for dansk erhvervsliv. Derfor har vi afsat 90 millioner over 2 år til fremme af miljøteknologi, og nu åbner vi for første ansøgningsrunde med 8 millioner, siger miljøminister Karen Ellemann.
- Jeg håber, vi får rigtig mange gode bud på, hvordan vi f.eks. kan reducere luftforurening fra brændeovne, biomasseanlæg eller skibe.

Samtidig glæder jeg mig til at se, hvilke teknologiske forslag, der søges støtte til på affaldsområdet. I regeringens kommende affaldsstrategi er målet i første omgang at sænke deponeringsgraden fra 7 til 6 pct. Men på langt sigt stræber vi efter et samfund, hvor ingen ressourcer går til spilde. Det kræver udvikling af nye teknologier til håndtering af affald, fremhæver Karen Ellemann.

Tilskudsordningen er en del af regeringens miljøteknologiske handlingsplan, og har til formål at skabe bedre rammer for danske virksomheders udvikling af miljøeffektiv teknologi. Indsatsen skal målrettes konkurrencedygtige og innovative løsninger på væsentlige globalt udbredte miljøudfordringer.

tøtte


Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Det er endnu ikke fastlagt, hvornår kravet om ID-kort på byggepladser træder i kraft, da det nødvendige it-system først skal udvikles

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne har med økonomiaftalen for 2027 fået mulighed for at investere op mod 8 mia. kr. i blandt andet nedslidte skoler og dagtilbud. De skal omsættes til reelle investeringer i bedre rammer for børn og unge, mener Synergi