Tilpasninger får optimismen til at spire hos byggekoncernen InterBuild A/S
18-04-2010
Finanskrisen og den efterfølgende lavkonjunktur i byggeriet har haft synlige konsekvenser for byggekoncernen InterBuild A/S, der kommer ud af 2009 med et underskud på 136 mio. kr., hvilket er større end forventet.
Bag de røde tal gemmer sig dog en fokuseret strategi og tilpasning af organisationen, som giver begrundet tro på en lysere fremtid med mulighed for ekspansion og nye opkøb.
Så trods de røde tal, så spirer optimismen hos virksomhedens ledelse, der efter en række tilpasninger af koncernen og dens aktiviteter har en styrket tro på fremtiden.
- Tallene kan vi ikke løbe fra. Markedet har bare ikke villet det, som vi kunne ønske os det. På den baggrund har vi foretaget en trimning af organisationen og igangsat flere tiltag, der har resulteret i en mere fokuseret strategi på udvalgte forretningsområder. Det har på kort sigt kostet på bundlinjen, men det betyder, at vi nu er gearet til et lavere aktivitetsniveau, samtidig med at vi har fastholdt vores store tekniske og kommercielle knowhow og er klar til at udnytte nye muligheder for ekspansion, forklarer adm. direktør Poul B. Kirkegaard fra InterBuild.
InterBuild-koncernen har aktiviteter inden for produktion af præfabrikerede spær og byggeelementer i træ, limtræskonstruktioner samt produkter have- og udemiljøer. Aktiviteterne er fordelt på selskaberne Palsgaard Træ A/S, Lilleheden A/S og PLUS A/S.
”fortsætter…”
InterBuilds tilpasning af organisationen omfatter blandt andet frasalg af selskabet Høeg Hagen & Co. samt nedlukning af produktionsfaciliteter i Rumænien. Disse tiltag alene har påvirket resultat i negativ med godt 66 millioner kroner. Derudover har koncernen afsluttet sine aktiviteter i Letland, ligesom fokuseringen på udvalgte forretningsområder har resulteret i et opkøb af Hydro Nail. Sidstnævnte gør Palsgaard Træ til markedets førende producent af spær og træelementer.
- Med baggrund i de regnskabsmæssige tab har det været nødvendigt at tilpasse koncernens aktiviteter til det aktuelle markedsniveau, idet vi forudser, at den nuværende situation i byggeriet varer ved i hele 2010 og et godt stykke ind i 2011, hvilket også påvirker vores forventninger til de kommende år. Med de gennemførte tilpasninger har vi dog en god tro på en væsentlig forbedring af resultatet for 2010, siger Poul B. Kirkegaard.
- Samtidig ser vi et fortsat behov for en konsolidering af markedet, der stadig, i forhold til det fremtidige aktivitetsniveau, har for mange aktører. I den forbindelse holder vi alle muligheder åbne for nye opkøb, som passer ind i vores eksisterende portefølje, så vi kan bevare og styrke vores position som en aktiv og betydende aktør på de relevante markeder, oplyser Poul B. Kirkegaard.
Ud over de gennemførte tilpasninger møder ledelsen stor opbakning og tiltro fra koncernens ejere. Det har betydet kapitalforhøjelser til en samlet værdi af 80 mio. kr., hvilket giver InterBuild et solidt likviditets- og kapitalberedskab.
- Den finansielle opbakning fra ejerne understøtter vores tro på fremtiden. Samtidig giver det os den finansielle styrke til at stå igennem 2010, samtidig med at vi kan finansiere koncernens aktiviteter, herunder eventuelle opkøb, påpeger Poul B. Kirkegaard.
InterBuild A/S:
• InterBuild A/S er et fælles holdingselskab for Palsgaard Træ A/S, Lilleheden A/S og PLUS A/S, som alle aktive inden for byggeindustrien.
• Selskaberne under Interbuild A/S beskæftiger sig med salg og produktion af præfabrikerede byggeelementer i træ, limtræskonstruktioner samt produkter til have- og udemiljøer.
• InterBuild A/S og de underliggende selskaber har produktion i Danmark og Tyskland.
• Koncernen beskæftiger i alt godt 360 medarbejdere.
• Alle selskaber under InterBuild A/S har stærke markedspositioner inden for deres respektive markeder.
• Koncernen omsatte i 2009 for i alt 486 millioner kroner.
• LD Equity 2 er hovedaktionær i InterBuild A/S.
tøtte
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Læs marts 2026 udgaven her
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Ford vans og pickupper – et erhvervskøretøj til ethvert job
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Lad os gøre det sammen
Nedbrydning og Miljøsanering
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
I valgkampen og regeringsgrundlaget fyldte boligpolitik en hel masse – i regeringens nye arbejdsprogram fylder det bogstaveligt talt ingenting
Det begyndte med Dannevirke, men Harald Blåtand gav os ikke bare Jellingstenen, men også ringborge rundt om i landet. Trelleborg er den mest velbevarede og cementerede Danmark som et rige
Ny teknologi leverer HD-billeder i 1080p og skal forbedre kvaliteten af TV-inspektioner for entreprenører og forsyningsselskaber
Fire konkrete principper, der skal bidrage til et bygningsreglement, som fremmer renovering og transformation uden at give køb på sikkerhed og sundhed