UgensErhverv.dk

Ny partner i ejendomsmæglerfirma

Nielsen & Partnere Erhverv går sammen med EDC Erhverv Poul Erik Bech

16-04-2010

For et år siden blev ejendomsmæglerfirmaerne Nielsen & Partnere Erhverv og EDC Erhverv Poul Erik Bech udpegede som syn og skønsmænd i en af Danmarks største lejesager om fastsættelse af husleje.

Firmaerne kendte hinanden professionelt, men havde ikke tidligere arbejdet sammen og sagens omfang betød at de kom til at bruge forholdsvis meget tid sammen og fik et bedre kendskab til hinandens virksomheder.
De fik naturligvis også talt om andet end den konkrete lejesag og konstaterede, at de begge i sensommeren 2009 ledte efter kompetente medarbejdere til udvidelse af de to virksomheder.

- Jeg fik en kaffeinvitation fra Poul Erik Bech, og tog selvfølgelig imod den, men jeg var ikke forberedt på spørgsmålet om vi ikke skulle indgå et samarbejde siger Helle Nielsen.

"fortsætter..."




- Det er ingen hemmelighed, at vi i det sidste år har fået henvendelser om strategiske samarbejder, men det kræver rigtig meget energi at komme så meget under huden på hinanden, når det er virksomheder med holdninger og individuelle arbejdsmetoder. Det kræver også tid og tilpasning når to stærke personligheder som vi jo heldigvis er, skal finde ud af om vores mål og metoder kan forenes i et fælles fodslag.

Jeg kender Poul Erik Bech som en dygtig og målrettet mægler og yderst professionel virksomhedsleder som selvom han tænker i generationsskifte også tænker på fortsat udvikling og faglighed i sin virksomhed, men jeg skal ærligt sige at jeg ikke selv havde tænkt tanken om at kontakte EDC om samarbejde, forklarer Helle Nielsen.

Kaffemødet blev til flere, og den 12. april blev alliancen indgået og Nielsen & Partnere Erhverv flytter til Nørre Voldgade i EDC Erhverv Poul Erik Bechs hovedsæde. Ved den lejlighed indtræder Helle Nielsen som partner i Poul Erik Bech Erhverv København og indgår i ledelsen.

- Vi ser frem til at have Helle på holdet og den dynamik og det netværk som hun vil supplere vores virksomhed med udtaler Poul Erik Bech.

- Jeg glæder mig meget til denne store udfordring for selvom EDC Erhverv København er en stor virksomhed med mange ansatte er det mig stadig magtpåliggende at bevare det tætte og personlige samarbejde med kunderne. Vore kunder vil også nyde gavn af fusionen. Vi bliver nu i langt større grad i stand til at følge vore erhvervskunder over hele landet, konstaterer Helle Nielsen.

tøtte



Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

  • Ecophon

    Ecophon

    Mod klimaneutral akustik. Designløsning loft & væg

  • Renault Danmark

    Renault Danmark

    Find den varebil, der passer bedst til kravene inden for dit erhverv.

  • Kjellerup AS

    Kjellerup AS

    Færdigmalet Træbeklædning

  • TITAN Containers

    TITAN Containers

    Alt i container, køb, leje, brugt, isoleret etc

  • Vejletrappen

    Vejletrappen

    Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.

  • Scantruck

    Scantruck

    Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner

  • DAFA

    DAFA

    Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse

  • ERS Rengøring

    ERS Rengøring

    Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring

  • Lyngsøe

    Lyngsøe

    Alt i overdækning. Dansk design.

  • Lind & Risør

    Lind & Risør

    Fra Typehus til Drømme Villa

Råderum kan finansiere alle regeringens løfter

Råderum kan finansiere alle regeringens løfter

Regeringens mange velfærdsløfter kan vise sig lettere at finansiere, end de mest pessimistiske røster antager

Sjællandske entreprenører fusionerer for at blive mere konkurrencedygtige

Sjællandske entreprenører fusionerer for at blive mere konkurrencedygtige

Totalentreprenøren Thormann opkøber kollegaen Kabi Entreprise for at få kapacitet til at håndtere større og mere komplekse projekter

E-avis: Otte sider om tag og facader i Mester & Svend 3

E-avis: Otte sider om tag og facader i Mester & Svend 3

Hvem præsterer bedst i byggebranchen, og hvorfor gør de det? Det har en ny analyse givet flere bud på, og den kan du læse mere om i Mester & Svend 3. Du kan også finde et stort tema om CLT og finde det nyeste om tage, facader og solceller

Det bedste tag holder længe og er ikke nødvendigvis det billigste

Det bedste tag holder længe og er ikke nødvendigvis det billigste

Hvor længe holder det i praksis? Det spørgsmål fylder i byggebranchen, hvor fokus på grønne tiltag, ressourceforbrug og bygningers samlede livscyklus er blevet en central del af både projektering og materialevalg