UgensErhverv.dk

Byggebeskæftigelsen falder fortsat

Beskæftigelsen i februar faldt yderligere. En del kan tilskrives vintervejret

16-04-2010

I februar 2010 faldt beskæftigelsen i bygge- og anlægsbranchen med 18 pct., og der er nu beskæftiget 129.400 i bygge- og anlægsbranchen. Det svarer til 28.500 færre beskæftigede end i februar 2009. Dermed forsætter den tilbagegang, der satte ind i 2008 og som har ramt de private bygge- og anlægsvirksomheder særlig hårdt.

- Finanskrisen og det internationale økonomiske tilbageslag har igen illustreret, at bygge- og anlægsbranchen er særdeles konjunkturfølsom. Men den faldende beskæftigelse skal også ses i lyset af, at den samlede aktivitet i branchen kom op på et usædvanligt højt niveau forud for krisen, forklarer seniorøkonom i Dansk Byggeri, Finn Bo Frandsen.

Den lave beskæftigelse i februar skal også ses i lyset af, at vinteren var meget streng i årets første måneder. Vejret lagde store hindringer i vejen for bygge- og anlægsproduktion, som i februar i år var mere end syv gange lavere end på samme tid i fjor.

”fortsætter…”



- Danmarks Statistik fortæller os, at virksomheder med 22 pct. af den samlede beskæftigelse i bygge- og anlægsbranchen blev nødt til at begrænse produktionen i februar 2010. Sidste år påvirkede vintervejret kun virksomheder med 3 pct. af beskæftigelsen. Vinteren har altså spillet en stor rolle i februar for beskæftigelsen, understreger Finn Bo Frandsen.

Andre brancher kan ikke mere opsluge den faldende beskæftigelse i byggeriet, og derfor ser vi nu også stigende arbejdsløshed i byggefagene. Og Finn Bo Frandsen peger på, at stigningen i begyndelsen af lavkonjunkturen skal ses i sammenhæng med, at flere og flere personer bliver ramt af ledighed, men at stigningen nu også er et resultat af, at stadig flere ledige personer vil blive ledige i længere tid.

- Det meget lave niveau for byggeaktiviteten afspejler bl.a., at det private erhvervsliv udbygger produktionsapparatet i et meget langsommere tempo end tidligere. Det indebærer, at den mulige vækst i den samlede produktion i nogle år endnu vil blive svagere end før krisen, vurderer seniorøkonom Finn Bo Frandsen, Dansk Byggeri.

tøtte

Brochurer

Stop den bureaukratiske ATP-farce

Stop den bureaukratiske ATP-farce

90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen

E-avis: Rekruttering, sikkerhed og studiestart i fokus i Mester & Svend 4

E-avis: Rekruttering, sikkerhed og studiestart i fokus i Mester & Svend 4

I første Mester & Svend på denne side af sommerferien er der stort tillæg om arbejdstøj og -sko. Læs også om, hvordan en tømrermester givet et alternativt bud på, hvordan en rekrutteringsproces kan skrues sammen

Kasketforvirring i certificeringsordning

Kasketforvirring i certificeringsordning

Samme virksomheder kan ifølge BygTeks kilder både kontrollere deres konkurrenter og selv byde på samme opgaver

Gammelhavn: Ny bydel med respekt for det eksisterende Vejle

Gammelhavn: Ny bydel med respekt for det eksisterende Vejle

På en tidligere posthusgrund midt i Vejle tager den nye bydel Gammelhavn form med boliger, erhverv og grønne opholdsrum. Projektet har ambitioner om DGNB Guld-certificering