UgensErhverv.dk

Byggebeskæftigelsen falder fortsat

Beskæftigelsen i februar faldt yderligere. En del kan tilskrives vintervejret

16-04-2010

I februar 2010 faldt beskæftigelsen i bygge- og anlægsbranchen med 18 pct., og der er nu beskæftiget 129.400 i bygge- og anlægsbranchen. Det svarer til 28.500 færre beskæftigede end i februar 2009. Dermed forsætter den tilbagegang, der satte ind i 2008 og som har ramt de private bygge- og anlægsvirksomheder særlig hårdt.

- Finanskrisen og det internationale økonomiske tilbageslag har igen illustreret, at bygge- og anlægsbranchen er særdeles konjunkturfølsom. Men den faldende beskæftigelse skal også ses i lyset af, at den samlede aktivitet i branchen kom op på et usædvanligt højt niveau forud for krisen, forklarer seniorøkonom i Dansk Byggeri, Finn Bo Frandsen.

Den lave beskæftigelse i februar skal også ses i lyset af, at vinteren var meget streng i årets første måneder. Vejret lagde store hindringer i vejen for bygge- og anlægsproduktion, som i februar i år var mere end syv gange lavere end på samme tid i fjor.

”fortsætter…”



- Danmarks Statistik fortæller os, at virksomheder med 22 pct. af den samlede beskæftigelse i bygge- og anlægsbranchen blev nødt til at begrænse produktionen i februar 2010. Sidste år påvirkede vintervejret kun virksomheder med 3 pct. af beskæftigelsen. Vinteren har altså spillet en stor rolle i februar for beskæftigelsen, understreger Finn Bo Frandsen.

Andre brancher kan ikke mere opsluge den faldende beskæftigelse i byggeriet, og derfor ser vi nu også stigende arbejdsløshed i byggefagene. Og Finn Bo Frandsen peger på, at stigningen i begyndelsen af lavkonjunkturen skal ses i sammenhæng med, at flere og flere personer bliver ramt af ledighed, men at stigningen nu også er et resultat af, at stadig flere ledige personer vil blive ledige i længere tid.

- Det meget lave niveau for byggeaktiviteten afspejler bl.a., at det private erhvervsliv udbygger produktionsapparatet i et meget langsommere tempo end tidligere. Det indebærer, at den mulige vækst i den samlede produktion i nogle år endnu vil blive svagere end før krisen, vurderer seniorøkonom Finn Bo Frandsen, Dansk Byggeri.

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Råderum kan finansiere alle regeringens løfter

Råderum kan finansiere alle regeringens løfter

Regeringens mange velfærdsløfter kan vise sig lettere at finansiere, end de mest pessimistiske røster antager

Sjællandske entreprenører fusionerer for at blive mere konkurrencedygtige

Sjællandske entreprenører fusionerer for at blive mere konkurrencedygtige

Totalentreprenøren Thormann opkøber kollegaen Kabi Entreprise for at få kapacitet til at håndtere større og mere komplekse projekter

E-avis: Otte sider om tag og facader i Mester & Svend 3

E-avis: Otte sider om tag og facader i Mester & Svend 3

Hvem præsterer bedst i byggebranchen, og hvorfor gør de det? Det har en ny analyse givet flere bud på, og den kan du læse mere om i Mester & Svend 3. Du kan også finde et stort tema om CLT og finde det nyeste om tage, facader og solceller

Det bedste tag holder længe og er ikke nødvendigvis det billigste

Det bedste tag holder længe og er ikke nødvendigvis det billigste

Hvor længe holder det i praksis? Det spørgsmål fylder i byggebranchen, hvor fokus på grønne tiltag, ressourceforbrug og bygningers samlede livscyklus er blevet en central del af både projektering og materialevalg