UgensErhverv.dk

Danskerne har lært af boligkrisen

Danskerne følger med i boligøkonomi og tager kritisk stilling til eksperternes udmeldinger om boligmarkedets udvikling

15-04-2010

Det er nærmest blevet en national hobby at holde sig orienteret om boligmarkedet. 80 pct. af danskerne følger i mindre grad, nogen grad eller høj grad med i udviklingen på ejerboligmarkedet.

Boligøkonomisk Videncenter har hyret Danmarks Statistik til at gennemføre to separate undersøgelser, dels af danskernes viden om boligøkonomi, dels af deres forventninger til den fremtidige udvikling på boligmarkedet. Og der tegner sig et billede af en befolkning, der forholder sig selvstændigt og kritisk til eksperternes forudsigelser af boligmarkedets fremtid, og som langt fra er så uvidende om boligøkonomiske forhold, som nogle eksperter måske har frygtet

Undersøgelsen viser, at danskerne ikke er naive, når det kommer til boligmarkedets fremtid. De tror på stort set uændrede boligpriser i det næste års tid. På fem års sigt tror et flertal, at boligpriserne vil stige, men ikke kraftigt. 57 pct. tror, at boligpriserne om fem år vil være ”højere”, men kun 6 pct. tror på, at boligpriserne bliver ”meget højere” end i dag. Altså en indikation af, at vi ikke er i fare for at få en ny større boligboble.

På samme vis giver et flertal på 66 pct. af de adspurgte udtryk for, at de ikke ville udnytte en eventuel ny friværdi til belåning. Det tyder på, at danskerne er bevidste om, at en ny stigning i boligpriserne kan være midlertidig. Af dem, der ville foretage en belåning, vil mange udnytte provenuet til at skabe sig en reserve til uforudsete udgifter.

”fortsætter…”





Forholdsvis mange danskere frygter, at de kan blive berørt af en tvangsauktion, og frygten overstiger også den reelle risiko. Det er et meget andet billede end tilbage i de sorgløse tider på boligmarkedet i 2005 og 2006.

Flertallet af de adspurgte, 72 pct., angiver den seneste tids udvikling i boligpriserne som den vigtigste forklaring på deres forventninger til boligpriserne. Den næstvigtigste faktor er Danmarks generelle økonomiske situation. På en tredjeplads kommer renteudviklingen og på en fjerdeplads udtalelserne fra de økonomiske eksperter.


tøtte

Se hele undersøgelsen her…

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Det er endnu ikke fastlagt, hvornår kravet om ID-kort på byggepladser træder i kraft, da det nødvendige it-system først skal udvikles

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne har med økonomiaftalen for 2027 fået mulighed for at investere op mod 8 mia. kr. i blandt andet nedslidte skoler og dagtilbud. De skal omsættes til reelle investeringer i bedre rammer for børn og unge, mener Synergi