UgensErhverv.dk

Hårdt år for Optimera

Optimera også ramt af det voldsomme fald i byggeriet. Omsætningen er faldet med 27 pct.

15-04-2010

Ligesom andre byggemarkedskæder blev også Optimera ramt af nedgangen i byggeriet. Årsregnskabet for 2009 bærer præg af et fald i omsætningen og er ikke tilfredsstillende i følge ledelsen. Den nye ledelse, der blev indsat i oktober sidste år, har igangsat en proces, der skal vende den negative udvikling i løbet af kort tid.

Med en omsætning på 1.202 mio.kr. oplevede Optimera et fald på 27 pct. i omsætningen i forhold til året før, hvor omsætningen var på 1.649 mio. kr.
Faldet i omsætningen bidrog til, at årets resultat før skat for første gang i selskabets historie var negativt, og blev på -90 mio. kr. Resultatet er dog påvirket af engangsomkostninger på ca. 28 mio. kr. i forbindelse med sammenlægningen med Brødrene Dahl samt generelle aktivitetstilpasninger.
Resultatet af den primære drift blev på -88 mio. kr. mod 11 mio. kr. i 2008.

- Jeg betragter ikke resultatet som tilfredsstillende, men det er forventeligt i forhold til markedsudviklingen. Vi er allerede i gang med en lang række tiltag, som udstikker en helt ny kurs for Optimera, siger Lars Fournais, administrerende direktør i Optimera.

”fortsætter…”


Allerede i 2009 tilpassede Optimera organisationen til den lavere markedsaktivitet. Derudover er ledelse og backoffice funktionerne blevet lagt sammen med søsterselskabet Brødrene Dahl, hvilket sikrer effektivisering af omkostningsstrukturen og giver stordriftsfordele på flere områder.

- Sammenlægningen forløber efter planen og forventes afsluttet i indeværende år. Den nye struktur skaber grundlaget for fremadrettet profitabilitet og konkurrencekraft. Vores forventninger til fremtiden er derfor rimeligt positive, siger Lars Fournais.

Samtidig med effektiviseringen af den bagvedliggende administration er også andre initiativer sat i gang for at få vendt den negative udvikling i Optimera og igen få skabt sorte tal for selskabet. Fokusområderne for Optimera i 2010 omfatter bl.a. øget fokus på indtjening og at de enkelte butikker i Optimera fremadrettet skal drives som enheder i en professionel drevet kædevirksomhed.

Helt nye initiativer vil også blive implementeret indenfor logistikområdet, der er en del af de back-office funktioner, der bliver sammenlagt. Optimeras logistikkoncept vil blive markant styrket med det primære formål at give kunderne en bedre service, der skal være på niveau med det Brødrene Dahls kunder oplever.

- Nu skal vi i første omgang have stabiliseret virksomheden og begynde at tjene penge igen. Det kræver at vi i højere grad begynder at agere som én virksomhed med en fælles retning både på indkøbssiden og på salgssiden. Vi skal til at agere som en kæde. Vi skal have styr på vores fundament hurtigt, og det arbejde er nu godt i gang. Det er nødvendigt, for der skal ikke herske tvivl om, at vores ambition er at vokse på området og blive en førende byggemarkedskæde i Danmark indenfor en overskuelig fremtid, siger Lars Fournais.

tøtte

Brochurer

Wammen vasker hænder i den politiske håndvask

Wammen vasker hænder i den politiske håndvask

Boligsælgere risikerer uforskyldt millionregning årtier efter deres salg af bolig for noget, de IKKE er skyld i. Det vil justitsminister Nicolai Wammen ikke gøre noget ved

Ulovligt gør-det-selv kan få alvorlige konsekvenser

Ulovligt gør-det-selv kan få alvorlige konsekvenser

Ifølge en undersøgelse fra Gjensidige og TEKNIQ udfører mange danske boligejere projekter, de slet ikke må udføre

Danske soldater har arbejdet på grønlandsk infrastruktur

Danske soldater har arbejdet på grønlandsk infrastruktur

Arctic Endurance Hold 5 har blandt andet har udført opmålinger af fire store broer over vejtunnelrør og bortsprængt sten og klippestykker, der har været en torn i øjet på lokalsamfundet i årevis

Voldsom prisstigning på nyt badeværelse

Voldsom prisstigning på nyt badeværelse

Badeværelsesrenovering er den håndværkerydelse, der er steget mest i pris det seneste år. Samtidig er maler-, tømrer- og murerarbejde blevet markant dyrere