Totalkredit og DONG Energy vil være med til at miljøforbedre danskernes boliger
15-04-2010
Nu bliver det lettere for husejere at få lavet miljøforbedringer i hjemmet og dermed opnå betydelige besparelser på energiregningen. Totalkredit og DONG Energy vil i et nyt samarbejde gøre det nemt og gratis at afdække besparelsespotentiale, finansieringsmuligheder og byggeforløb ved miljøforbedringer.
På trods af udsigten til klækkelige besparelser på energiregningen og mulighed for at gøre noget godt for miljøet er mange nemlig stadig tilbageholdende med at investere i nye energivinduer, hulmursisolering eller andre miljøforbedringer af boligen. Det er bl.a. byggeforløbet, usikkerhed omkring finansieringen og manglende overblik over det samlede projekt, der er årsagerne til, at mange husejere ikke får forhindret varmen i at sive ud gennem gulv, tag og vinduer.
På trods af husejernes tøven ser Troels Bülow-Olsen, direktør i Totalkredit, en stor interesse for at miljøforbedre. Mere end 330.000 danskere har nemlig allerede beregnet det økonomiske potentiale i at miljøforbedre deres bolig på Totalkredits Miljøberegner. Og samarbejdet mellem Totalkredit og DONG Energy skal nu gøre det lettere for de danske husejere at sætte gang i miljøforbedringerne.
”fortsætter…”
- Jeg kan godt forstå, at det for mange danskere virker en smule uoverskueligt at skulle gå i gang med at miljøforbedre boligen. Derfor er jeg også glad for, at vi har indgået et samarbejde med DONG Energy, hvor vi med hver vores ekspertiser på området har mulighed for at give husejerne en håndsrækning. Ambitionen er, at det skal blive meget lettere at realisere potentialet ved miljøforbedringer – til gavn for både husejernes økonomi og miljøet, siger Troels Bülow-Olsen.
Lars Clausen, koncerndirektør i DONG Energy understreger, at det er afgørende, at man med samarbejdet kan komme nogle af de mest almindelige barrierer til livs.
- Vores fælles koncept skal gøre det nemt og ikke mindst gratis for boligejerne at overskue den proces, der sættes i gang, når boligen miljøforbedres. Med vores hjælp får boligejerne en professionel vurdering af besparelsespotentialet, et helt konkret tilbud på opgaven fra specialiserede håndværkere samt rådgivning om finansiering – alt sammen helt uforpligtende og ganske gratis. Man vil på den måde have det fulde overblik over såvel processen som besparelsen, siger Lars Clausen.
For mange husejere har det været en stor barriere, at man skulle betale for den professionelle rådgivning, der er nødvendig for at finde ud af, om det i det hele taget kan betale sig at få foretaget miljøforbedringen. Men i det nye koncept fra Totalkredit og DONG Energy er rådgivningen gratis, og husejeren vil altid kunne sige nej helt frem til det endelige tilbud på miljøforbedringen.
Det bliver lokale pengeinstitutter over hele landet, der i første omgang vil kontakte boligejere med tilbud om rådgivning og vejledning for at sætte skub i miljøforbedringerne.
tøtte
Ford vans og pickupper – et erhvervskøretøj til ethvert job
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Alt i container, køb, leje, brugt, isoleret etc
Vinduer, døre, trapper og kviste
Nedbrydning og Miljøsanering
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Få en robust og loyal samarbejdspartner
Tysk kvalitets siden 1860!
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Esbjerg Kommune har godkendt Bramming Boligforenings nye boligbyggeri på Hjørnegrunden i Nørregade. Godkendelsen betyder, at projektet nu kan realiseres, og første spadestik til de almene boliger forventes taget i november
Erhvervsakademi Aarhus, Kaospilot og Arkitektskolen Aarhus lancerer en ny diplomuddannelse i arkitekturledelse. Første hold starter den 16. november, og tilmeldingen er netop åbnet
To personer er tiltalt for sammenlagt 12 forhold af mandatsvig, forsøg på mandatsvig og dokumentfalsk