Søndergaard Nedrivning øger spidskompetencerne vedr. asbest- og miljøsanering
12-04-2010
Efter flere års samarbejde omkring nedrivning og miljøsanering har Søndergaard Nedrivning ansat Jan Ystrøm - tidligere indehaver af JY Entreprise - som med mere end 30 års erfaring har specialiseret sig indenfor miljøsanering, herunder fortrinsvist asbestsanering.
- Det nye tiltag betyder, at vi nu kan bryste os af at have Danmarks mest erfarne miljø-saneringsteam, idet både Jan Ystrøm og Tommy Søndergaard, der er direktør for Søndergaard Nedrivning, begge har været med lige siden asbestsaneringen startede i Danmark, forklarer kvalitets- og sikkerhedschef Knud Magnussen. Søndergaard Nedrivning A/S.
Med tiltrædelse af Jan Ystrøm har Søndergaard Nedrivning styrket sine spidskompetencer indenfor miljøsanering, og vil i endnu højere grad være leveringsdygtig når det gælder sanering af asbest-, PCB-, eller skimmelsvamp.
- Vi forventer, at Jan vil bidrage til en højere grad af specialisering i virksomheden. Vi har et helt klart mål om at blive branchens førende indenfor rådgivning og udførelse af nedrivning og miljøsanering, siger Tommy Søndergaard.
Søndergaard Nedrivning har mere end 50 års erfaring indenfor selektiv nedbrydning og miljøsanering. Sidste sommer blev virksomheden ISO og OHSAS certificeret indenfor bl.a. sanering af asbest, PCB og skimmel samt affaldshåndtering. I øjeblikket arbejdes der på en certificering indenfor kvalitet som forventes at være i hus i løbet af sommeren 2011.
tøtte
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Fra Typehus til Drømme Villa
Alt i container, køb, leje, brugt, isoleret etc
Vinduer, døre, trapper og kviste
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Ford vans og pickupper – et erhvervskøretøj til ethvert job
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Lad os gøre det sammen
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Esbjerg Kommune har godkendt Bramming Boligforenings nye boligbyggeri på Hjørnegrunden i Nørregade. Godkendelsen betyder, at projektet nu kan realiseres, og første spadestik til de almene boliger forventes taget i november
Erhvervsakademi Aarhus, Kaospilot og Arkitektskolen Aarhus lancerer en ny diplomuddannelse i arkitekturledelse. Første hold starter den 16. november, og tilmeldingen er netop åbnet
To personer er tiltalt for sammenlagt 12 forhold af mandatsvig, forsøg på mandatsvig og dokumentfalsk