Ofentlige besparelser, bedre kulturformidling og stort demokratisk potentiale i kølvandet på Augmented Reality
12-04-2010
Udviklerne hos Grontmij | Carl Bro lancerer nu første løsning inden for den nye teknologi ”Augmented Reality” og spår både offentlige besparelser, bedre kulturformidling og stort demokratisk potentiale.
Som et illustrativt eksempel på mulighederne med den ny teknologi har Grontmij | Carl Bro lagt den første applikation ud til fri benyttelse. Alle med iPhone eller Android-mobiltelefon kan dermed se den seneste salgspris på samtlige huse i Danmark sammen med oplysning om datoen for handlen, bygningstype, areal og prisudvikling.
- Alle data, som vi bruger, er offentligt tilgængelige data fra Erhvervs- og Byggestyrelsens OIS database. Dermed understreger vi en pointe, nemlig at der findes en masse offentlige datasæt, som kan bringes i spil og give borgerne en række nye muligheder og skabe bedre beslutningsgrundlag for politikerne, siger Bo Overgaard, markedschef hos Grontmij Carl Bro.
Augmented Reality rummer ifølge Nils Bo Wille-Jørgensen, direktør hos Grontmij | Carl Bro, store perspektiver:
”fortsætter…”
- Én ting er at se på en computeranimeret model på skærmen hjemme på kontoret. Noget andet er at stå ude i virkeligheden og se modellen af en ny bygning eller vindmølle komme til live med mobiltelefonens kamera.
Forestil dig f.eks., at du kunne have stået på Rådhuspladsen i København, tændt kameraet på din mobiltelefon og set den sorte busterminal, før den blev bygget. Eller have set Sverre Fehns Teaterfugl til Det Kgl. Teater i stedet for at bygge en model i fuld størrelse, siger Nils Bo Wille-Jørgensen.
- Tænk på politikerne, der kan give borgerne en ny og anderledes mulighed for at se på og tage stilling til planlagte projekter. Tænk på brandmanden, der hurtigt kan få oplyst, om den brændende bygning indeholder farlige kemikalier, og forsyningsteknikeren, der stående ude på en vej hurtigt kan få et overblik over ledninger og rør under asfalten.
Vi ser mange spændende løsninger, der vil give en ekstra dimension til Grontmij | Carl Bros gængse ingeniørydelser, fremhæver Nils Bo Wille-Jørgensen.
Applikationen er gratis og kan hentes gennem Augmented Reality-programmet Layar, der foreløbig kun fås til de nævnte to smartphone-platforme.
tøtte
Hent programmet Layar på Appstore eller Android Market og søg på Ejendomspriser:
http://www.android.com/market/#app=layar
http://itunes.apple.com/app/layar-reality-browser/id334404207
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Fra Typehus til Drømme Villa
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Online leasing af varebiler med ét klik.
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Tysk kvalitets siden 1860!
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Vinduer, døre, trapper og kviste
Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Esbjerg Kommune har godkendt Bramming Boligforenings nye boligbyggeri på Hjørnegrunden i Nørregade. Godkendelsen betyder, at projektet nu kan realiseres, og første spadestik til de almene boliger forventes taget i november
Erhvervsakademi Aarhus, Kaospilot og Arkitektskolen Aarhus lancerer en ny diplomuddannelse i arkitekturledelse. Første hold starter den 16. november, og tilmeldingen er netop åbnet
To personer er tiltalt for sammenlagt 12 forhold af mandatsvig, forsøg på mandatsvig og dokumentfalsk