UgensErhverv.dk
Farvernes ABCUndervisningsmaterialet, der er gratis, skal åbne

Farvernes ABC

Malermestre laver unikt og gratis undervisningsmateriale til skoler

10-04-2010

I samarbejde med multikunstneren Erik Peitersen, kendt fra TV, udskriver de københavnske malermestre nu en stors konkurrence, der skal inspirere hovedstadsregionens skoleelever til at lege med farver.

Den klasse, der udfører det mest originale og funktionelle farveforslag, vinder en total makeover af deres klasselokale og en dag med Erik Peitersen.

- Vi håber, at sjov pædagogik og kreative værktøjer kan vise børnene en smule af malerfaget og skabe en forståelse for farvers betydning for et godt arbejdsmiljø - også i det enkelte klasselokale. Derfor tilbyder vi nu skolerne den spændende undervisningsbog ”Farvenes ABC - en introduktion til farvelære".

Hertil kommer et unikt kompendium af 100 indbyrdes kombinerbare håndopstrøgne farveprøver, som skolerne vil kunne bestille, fortæller oldermand i Københavns Malerlaug, Per Vangekjær. Han tilføjer, at at konkurrencen også har den mission at illustrere, hvor langt man komme i retning af en flottere lokalestandard alene med gedigent og kreativt malearbejde.


"fortsætter..."

Bogen "Farvernes ABC - en introduktion til farvelære" er udformet med 7 hovedafsnit fra en kort gennemgang af farvesystemer til grundlæggende farvelære og en teoretisk og pratisk gennemgang af primære, sekundære og tertiære farver. Herudover er der en gennemgang af farvernes psykologiske betydning.

Alt materialet i bogen er skrevet i et let tilgængeligt sprog og krydret med både store og små opgaver. Læreren kan vælge, om der skal laves et større undervisningsforløb eller blot pille et enkelt afsnit ud og bruge det som inspiration til eventuelt at komme med farveforslag til deres klasselokale. Kombineret med det unikke kompendium af 100 håndoptrøgne farver er der tale om et helt enestående stykke undervisningsmateriale og det første af sin art herhjemme.

Hovedstadsregionens skoler har frem til slutningen af april til at komme med farveforslag, og Københavns Malerlaug håber naturligvis, at rigtig mange vil tage penslen op, fotografere deres klasselokale og beskrive i farver, billeder og ord, hvordan deres drømmelokale kan se ud.

tøtte

Se mere om Farvernes ABC her...




Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Konkurser i byggeriet (Uge 32/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 32/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Lokal entreprenør skal bygge 30 almene boliger i Bramming

Lokal entreprenør skal bygge 30 almene boliger i Bramming

Esbjerg Kommune har godkendt Bramming Boligforenings nye boligbyggeri på Hjørnegrunden i Nørregade. Godkendelsen betyder, at projektet nu kan realiseres, og første spadestik til de almene boliger forventes taget i november

Kaospilot skal skabe kreative arkitektledere i Aarhus

Kaospilot skal skabe kreative arkitektledere i Aarhus

Erhvervsakademi Aarhus, Kaospilot og Arkitektskolen Aarhus lancerer en ny diplomuddannelse i arkitekturledelse. Første hold starter den 16. november, og tilmeldingen er netop åbnet

Chef i Forsvarets Materiel- og Indkøbsstyrelse tiltalt for omfattende og grov millionsvig

Chef i Forsvarets Materiel- og Indkøbsstyrelse tiltalt for omfattende og grov millionsvig

To personer er tiltalt for sammenlagt 12 forhold af mandatsvig, forsøg på mandatsvig og dokumentfalsk