Købet styrker Icopals position som totalleverandør af produkter til tagløsninger
09-04-2010
Icopal Danmark a/s har købt Optilite A/S, der producerer og monterer ovenlyskupler, oplukkesystemer og lyspaneler. Købet styrker Icopals position som totalleverandør af produkter til tagløsninger.
Optilite beskæftiger ca. 30 medarbejdere og har gennem en årrække været en betydende leverandør af ovenlyskupler, oplukkesystemer og lyspaneler til byggebranchen. Opkøbet er derfor en naturlig udvidelse af Icopals sortiment af tagprodukter.
- Vi ønsker at ruste os til fremtiden med totalkoncepter, som optimerer både kvalitet og økonomi i byggeriet. I dette perspektiv er Optilite et perfekt match til Icopal, siger Icopal Danmarks adm. direktør Søren Drewsen.
- Med opkøbet af Optilite står vi nu endnu stærkere på det danske marked med et nyt produktområde, der er en naturlig del af vores samlede produkt- og serviceudbud, siger SørenDrewsen.
Optilite vil blive en del af Icopal Danmarks portefølje af forretningsenheder og vil fortsætte under eget navn og med samme ledelse og medarbejderstab som i dag.
”fortsætter…”
- Icopal har en styrke og markedsposition, som vil sikre, at vi i årene fremover får fuldt udbytte af den ekspertise, vi har opbygget gennem mange år. Vi får således endnu større mulighed for at påvirke fremtidens udvikling inden for vores produktområder, siger adm. direktør i Optilite Ole Jensen.
Icopal vil med købet af Optilite nu have produktion og salg af ovenlyskupler og brandventilationsløsninger i Sverige, Polen og Danmark.
Icopals opkøbsstrategi er, foruden at konsolidere den markedsledende position i Europa inden for produkter til flade tage, at udvide sortimentet af produkter og serviceydelser, som tilbydes kunder i de enkelte lande, og dermed fremstå som en pålidelig og innovativ partner.
tøtte
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Alt i container, køb, leje, brugt, isoleret etc
Lad os gøre det sammen
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Find den varebil, der passer bedst til kravene inden for dit erhverv.
Læs marts 2026 udgaven her
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Få en robust og loyal samarbejdspartner
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Esbjerg Kommune har godkendt Bramming Boligforenings nye boligbyggeri på Hjørnegrunden i Nørregade. Godkendelsen betyder, at projektet nu kan realiseres, og første spadestik til de almene boliger forventes taget i november
Erhvervsakademi Aarhus, Kaospilot og Arkitektskolen Aarhus lancerer en ny diplomuddannelse i arkitekturledelse. Første hold starter den 16. november, og tilmeldingen er netop åbnet
To personer er tiltalt for sammenlagt 12 forhold af mandatsvig, forsøg på mandatsvig og dokumentfalsk