Samlet kontingentnedsættelse til medlemsvirksomhederne under Dansk Byggeri.
16-12-2004
Sammenlagt bliver det til en kontingentnedsættelse også i 2005 for Dansk Byggeris medlemmer. Tallet lyder i alt på 18 mio. kr., og indebærer at de fleste medlemmer vil få en reduktion i kontingentet, mens andre får en mindre stigning.
Det skyldes aftalen om størrelsen på det fremtidige kontingent, da Byggeriets Arbejdsgivere og Danske Entreprenører aftalte at lade sig smede sammen til Dansk Byggeri.
Da blev det aftalt, at alle medlemsvirksomheder fra 1. januar 2005 skal betale 0,42 % i lønsumskontingent og 6.000 kroner i grundkontingent.
Aftalen giver de gamle medlemmer under Byggeriets Arbejdsgivere den største reduktion for det kommende år, idet de som udgangspunkt betalte et højere lønsumskontingent, der er blevet gradvist reduceret siden fusionen. Denne gang reduceres deres lønsumskontingent fra 0,75% til 0,42%.
Omvendt vil gamle medlemmer af Danske Entreprenører opleve en stigning fordi de i 2004 blot betalt 3.000 kr. i grundkontingent og nu skal stige til 6.000 kr.
- mir
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Tysk kvalitets siden 1860!
Nedbrydning og Miljøsanering
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen
Samme virksomheder kan ifølge BygTeks kilder både kontrollere deres konkurrenter og selv byde på samme opgaver
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Projektet indledes på strækningen København Syd – Hellerup, men hele det københavnske S-togsnet forventes førerløst i 2040