UgensErhverv.dk

Ombygning af Brørup Sygehus

Prækvalifikation til begrænset udbud for ombygning af Brørup Sygehus til Sundhedscenter Brørup

30-03-2010

Vejen Kommune har netop udbudt opgaven med ombygning af Brørup Sygehus til Sundhedscenter Brørup. Opgaven udbydes i prækvalifikation med senere begrænset udbud.

Arbejdet omfatter ombygning af det tidligere Brørup Sygehus, Fredensgade 3A, Brørup, til dels nyt Sundhedscenter og dels Lokalpsykiatrisk center. Der skal ombygges ca. 2.400 kvm. til Sundhedscenter og ca. 2.050 kvm. til Lokalpsykiatrisk center, i alt 4.450 kvm..

Der skal konkurreres på hver byggesag og dels på en samlet pris som sideordnede tilbud. Byggeriets budgetramme er excl. moms 16 mio. kr. for sundhedscenteret og 9 mio. kr. for det Lokalpsykiatriske center.

Arbejdet skal udføres i perioden august 2010 – januar 2011.

tøtte

Se hele udbuddet her…


Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Stop den bureaukratiske ATP-farce

Stop den bureaukratiske ATP-farce

90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen

Regeringens politik presser boligpriserne i vejret

Regeringens politik presser boligpriserne i vejret

Flere af regeringens boligpolitiske forslag risikerer at modarbejde målet om flere og billigere boliger

E-avis: Rekruttering, sikkerhed og studiestart i fokus i Mester & Svend 4

E-avis: Rekruttering, sikkerhed og studiestart i fokus i Mester & Svend 4

I første Mester & Svend på denne side af sommerferien er der stort tillæg om arbejdstøj og -sko. Læs også om, hvordan en tømrermester givet et alternativt bud på, hvordan en rekrutteringsproces kan skrues sammen

Kasketforvirring i certificeringsordning

Kasketforvirring i certificeringsordning

Samme virksomheder kan ifølge BygTeks kilder både kontrollere deres konkurrenter og selv byde på samme opgaver