Energitilsynet hindrer effektiv nedgravning af eltransmissionsnettet, mener Dansk Anlægsentrprenører
26-03-2010
- Det regionale eltransmissionsnet skal være nedgravede kabler frem for luftledninger. En et år gammel kabelhandlingsplan skal sikre nedgravning af næsten 3.000 km kabler, men indtil videre har Energitilsynet forhindret arbejdet i at gå i gang.
Det fastslår Niels Nielsen, branchedirektør i Danske Anlægsentreprenører.
Som opfølgning på energiaftalen i februar 2008 vedtog de samme partier i november 2008 en aftale om den fremtidige udbygning af det overordnede elnet i Danmark. Aftalen vil blive udmøntet i en kabelhandlingsplan, som skal sikre nedgravning af næsten 3.000 km nye kabler og nedtagning af mere end 3.000 km eksisterende luftledninger.
Kabellægningen rummer mange fordele med bedre forsyningssikkerhed, bedre muligheder for udbygning af den vedvarende energi, økonomi, miljø og elmarkedets funktion.
Men det koster penge at grave kablerne ned, og det er kernen i det aktuelle problem, da netselskaberne skal have meromkostningerne til kabellægningen dækket efter nogle bestemte beregningsfaktorer, som skal fastlægges af Energitilsynet. Disse beregningsfaktorer har Energitilsynet endnu ikke fastlagt.
- Og derfor er der ikke sket så meget siden da, fortæller Niels Nielsen. Han ærgrer sig over stilstanden, da kabelhandlingsplanen betød mange interessante opgaver for en branche med stor ledig kapacitet.
”fortsætter…”
- Danske Anlægsentreprenører får meldinger fra medlemsvirksomheder om, at netselskaberne udskyder eller stopper projekter med nedgravning af kabler, fordi Energitilsynet ikke kan levere de nødvendige beregningsfaktorer, og det er både ærgerligt og uforståeligt. Det er jo bare administrativt bøvl, som nu bremser anlægsaktiviteten, siger Niels Nielsen.
Han undrer sig over, at der ikke gøres en større indsats for at høste fordelene ved kabellægningen. Danske Anlægsentreprenører har derfor henvendt sig til Energistyrelsen om problemet, men Energistyrelsen mener ikke, at de manglende beregningsfaktorer forhindrer netselskaberne i at gennemføre projekterne med kabellægningen. Energistyrelsen forventer at Energitilsynet vil være færdig med beregningerne inden sommerferien 2010.
- Når nu netselskaberne ikke vil gå i gang med at gennemføre kabellægningen, før de har fået oplyst beregningsfaktorerne af Energitilsynet, og konsekvensen er, at projekterne udskydes eller stoppes, må vi forlange, at Energistyrelsen straks kommer på banen med den nødvendige information til netselskaberne. Vi kan ikke være tjent med, at smøleri i styrelsen spænder ben for, at gravearbejdet kan komme i gang, siger Niels Nielsen.
tøtte
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Tysk kvalitets siden 1860!
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Nedbrydning og Miljøsanering
90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen
Flere af regeringens boligpolitiske forslag risikerer at modarbejde målet om flere og billigere boliger
I første Mester & Svend på denne side af sommerferien er der stort tillæg om arbejdstøj og -sko. Læs også om, hvordan en tømrermester givet et alternativt bud på, hvordan en rekrutteringsproces kan skrues sammen
Samme virksomheder kan ifølge BygTeks kilder både kontrollere deres konkurrenter og selv byde på samme opgaver