UgensErhverv.dk

Dansk Byggeri og Tekniq i bryllupstanker

De to organisationer forhandler om en mulig sammenlægning.

10-12-2004

Fusioner er tidens trend og byggeriets to største erhvervs- og arbejdsgiverorganisationer holder sig ikke tilbage. Dansk Byggeri og Tekniq har indledt forhandlinger, der som minimum skal føre til et tæt samarbejde, men en egentlig fusion kan også blive resultatet.
De to organisationer dækker tilsammen 80 % af den danske byggebranche, og ved en fusion vil de få stor indflydelse på erhvervspolitiske og overenskomstmæssige forhold.

- Kampen om den erhvervspolitiske indflydelse bliver stadig større. Alle erhverv vil have deres del af samfundskagen. Vi vil også i fremtiden gerne have den del af indflydelsen, der tilkommer os. Derfor ser vi nu på mulighederne for, at vi slår os sammen. Kravet fra medlemmerne om bedre service og mere indflydelse er desuden støt stigende. Det krav imødekommer vi bedst ved at gå sammen med vores gode kolleger fra el- og VVS-branchen, fastslår Povl Christensen, formand for Dansk Byggeri, der finder timingen af forhandlingsrunden optimal. Den forestående strukturreform resultere i større offentlige enheder, der vil kræve flere muskler i organisationerne for at skaffe sig indflydelse på.

I dag organiserer Dansk Byggeri 6.000 virksomheder inden for byggeri, anlæg og byggeindustri med tilsammen 78.000 medarbejdere, og Tekniq organiserer 3.000 el- og VVS-installationsvirksomheder med tilsammen 40.000 medarbejdere.

- mir

Brochurer

Mørtelfuger: flere årsager til smuldring

Mørtelfuger: flere årsager til smuldring

Mange fagfolk har reageret på omtalen af smuldrende mørtelfuger - flere bud på, hvad der kan gøres for at rette op på problemet

Altiflex får ny CEO

Altiflex får ny CEO

Altiflex har pr. 4. juni 2025 ansat Bjørn Baunbæk som ny administrerende direktør.

Konkurser i byggeriet (Uge 24/2026 -2)

Konkurser i byggeriet (Uge 24/2026 -2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Enorme gevinster ved en Østlig Ringvej uden om Amager

Enorme gevinster ved en Østlig Ringvej uden om Amager

En sænketunnel langs Amagers østkyst kan i 2050 reducere trafikken i indre dele af København med 14 procent, fjerne knap hver fjerde lastbil ved Rådhuspladsen og årligt spare trafikanter for over fire millioner timer i trafikken