Der er ikke grundlag for en væsentlig skærpelse af de generelle krav til snelast på tage, viser nye rapport
01-03-2010
Flere tage er den seneste tid kollapset pga sne. Derfor bad Erhvervs- og Byggestyrelsen primo februar Last- og Sikkerhedsudvalget under Dansk Standard foretage en indledende vurdering af, om de snemængder der er faldet giver anledning til, at de gældende snenormer skal skærpes.
Last- og Sikkerhedsudvalget konkluderer i deres udredning, at der ikke er grundlag for en væsentlig skærpelse af de generelle krav til snelast på tage.
Last- og Sikkerhedsudvalget peger imidlertid på, at der ved bl.a. to bygningsudformninger kan ske ophobning af store mængder sne, hvorfor der er behov for særlige analyser af, om disse forhold er kritiske for bygningerne:
• På vinkelbygninger kan der i sammenbygningen samles store mængder sne på taget.
• På store og brede bygninger som fx landbrugsbygninger kan udformninger med fx installationer på taget give læ til, at der kan samles betydelige mængder sne.
Desuden er der eksempler på, at nedskridende sne fra højereliggende tage resulterer i kollaps af lavere konstruktioner.
”fortsætter…”
Erhvervs- og Byggestyrelsen har iværksat en undersøgelse, der skal kortlægge hvilke tage, der er styrtet sammen, hvilke typer bygninger der er tale om, deres alder og konstruktionstype. Undersøgelsen forventes færdiggjort maj 2010.
I undersøgelsen vil Erhvervs- og Byggestyrelsen følge anbefalingen fra Last- og Sikkerhedsudvalget, således at der bliver et særligt fokus på at undersøge vinkelbygninger, bygninger med installationer på taget og faren for kollaps som følge af sneskred fra højereliggende tage.
Reglerne om snelast er fastlagt i de såkaldte Eurocodes med tilhørende nationale annekser, som der henvises til i bygningsreglementet.
Uanset bygningens alder og udførelse har ejeren ansvaret for at bygningen er forsvarlig. Er man i tvivl, bør man kontakte fagfolk for deres vurdering.
Bliver kommunen bekendt med, at der f,eks. er så meget sne på en bygnings tag, at det medfører fare for tagkollaps, kan kommunen give bygningsejeren påbud om enten at fjerne sneen fra taget eller at rømme bygningen.
tøtte
Se rapporten her…
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Vinduer, døre, trapper og kviste
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Læs marts 2026 udgaven her
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen
Flere af regeringens boligpolitiske forslag risikerer at modarbejde målet om flere og billigere boliger
I første Mester & Svend på denne side af sommerferien er der stort tillæg om arbejdstøj og -sko. Læs også om, hvordan en tømrermester givet et alternativt bud på, hvordan en rekrutteringsproces kan skrues sammen
Samme virksomheder kan ifølge BygTeks kilder både kontrollere deres konkurrenter og selv byde på samme opgaver