Udstilling af resultaterne af Danmarks første internationale arkitektkonkurrence om moderne miljørigtigt byggeri.
07-01-2004
Dansk Arkitektur Center (DAC) præsenterer resultaterne af Danmarks første internationale arkitektkonkurrence om moderne miljørigtigt byggeri.
Otte tegnestuer har udarbejdet forslag til et nyt boligområde med 130 almene boliger til børnefamilier og ældre, som skal opføres udenfor Århus. Projekterne viser en helt ny linje inden for bæredygtigt byggeri.
Udstillingen åbner den 9. januar 2004 og vises frem til den 22. februar i Dansk Arkitektur Center, Strandgade 27B, København K. Åben alle dage fra 10.00 – 17.00.
Fem danske og tre internationale teams af arkitekter, ingeniører og landskabsarkitekter har givet originale bud på et moderne bæredygtigt boligbyggeri, som skal opføres i Lystrup nord for Århus. Nu kan alle projekterne ses i modeller og på plancher i Dansk Arkitektur Center.
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Tysk kvalitets siden 1860!
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Læs marts 2026 udgaven her
Tagdækkernes faldsikringssystem
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Folketingets Klima-, Energi- og Forsyningsudvalg har modtaget en henvendelse fra en borger i Aarhus, der peger på, at ”skyggetag” kan løse en del af problemerne med at skabe basis for flere solceller på tagflader
Diana Wellemberg blev i foråret udpeget som ny administrerende direktør for Bostiks nordiske forretning. Fokus er rettet mod vækst og stærkere samarbejde på tværs af Norden
Det kan redde liv og lemmer at forholde sig kritisk til procedurer, som ser farlige ud. Især hvis begrundelsen for at følge dem er, at 'det har vi altid gjort'. Det mener Hamza Bicen, der er supervisor hos CRH Concrete
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger