UgensErhverv.dk

IDA: Modig ministerrokade

Ingeniørforeningen ser ministerrokaden som en tiltrængt revitalisering af diskussionen om, hvad Danmark skal lever af i fremtiden

24-02-2010

- Det er modigt, at statsministeren har kombineret et garvet ministerhold med mange uprøvede ministre, mener formanden for Ingeniørforeningen i Danmark ( IDA), Lars Bytoft.

- Det er positivt, at statsministeren har haft mod til at kombinere et garvet ministerhold med så mange uprøvede ministre, som tilfældet er. Der er brug for nye øjne på de udfordringer, som Danmark står overfor. Spørgsmålet er så, om de nye ministre også kan komme op med nye svar, siger Lars Bytoft.

Selv om Lars Bytoft gerne havde set færre og stærkere ministerier, mener han, at dagens rokade giver mulighed for en revitalisering af diskussionen om, hvad Danmark skal leve af i fremtiden:

- Den dagsorden bør i høj grad handle om, hvordan vi styrker viden og vækst i Danmark. Og selv om den økonomiske krise lige nu fylder godt op i det politiske landskab, håber jeg, at rokaden også giver regeringen ”luft” til overvejelser om de mere langsigtede og bæredygtige løsninger, som skal sikre velfærden i Danmark”, siger Lars Bytoft.

- Her er der ikke blot brug for ny inspiration, men også for holdspil og sammenhængende løsninger, som går på tværs af ministerierne, understreger han.

tøtte

Se ministerlisten her…


Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Stop den bureaukratiske ATP-farce

Stop den bureaukratiske ATP-farce

90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen

Regeringens politik presser boligpriserne i vejret

Regeringens politik presser boligpriserne i vejret

Flere af regeringens boligpolitiske forslag risikerer at modarbejde målet om flere og billigere boliger

E-avis: Rekruttering, sikkerhed og studiestart i fokus i Mester & Svend 4

E-avis: Rekruttering, sikkerhed og studiestart i fokus i Mester & Svend 4

I første Mester & Svend på denne side af sommerferien er der stort tillæg om arbejdstøj og -sko. Læs også om, hvordan en tømrermester givet et alternativt bud på, hvordan en rekrutteringsproces kan skrues sammen

Kasketforvirring i certificeringsordning

Kasketforvirring i certificeringsordning

Samme virksomheder kan ifølge BygTeks kilder både kontrollere deres konkurrenter og selv byde på samme opgaver