UgensErhverv.dk

Arbejdsmiljø: Mere pisk og mindre gulerod

Byggebranchen må indstille sig på flere påbud og mindre rådgivning

08-02-2010

I 2010 er der varslet flere besøg fra Arbejdstilsynet på byggepladserne. Årsagen er, at politikerne på Christiansborg har deres øjne rettet mod byggebranchen. De kan simpelthen ikke forstå, at der ikke sker forbedringer i branchen. I takt med flere tilsynsbesøg, vil Arbejdstilsynet også i langt højere grad fungere som tilsynsmyndighed og mindre som vejledende. Derfor må vi i branchen også indstille os på, at det vil medføre flere påbud og mindre rådgivning.

Det fastslår Dansk Byggeri.

- Selvom der er fremskridt at spore, gives der stadig påbud til næsten halvdelen af de byggevirksomheder, der får besøg af Arbejdstilsynet, når der holdes byggepladsrazziaer. Det skal blive bedre! Branchen bliver nødt til at tage alvorligt fat på at forbedre arbejdsmiljøet hurtigst muligt. Ellers er der ingen tvivl om, at Arbejdstilsynets hammer kommer til at falde langt hårdere end tidligere, pointerer Dansk Byggeri.

fortsætter..."




I januar 2009 trådte nye regler i kraft, der giver bygherrer, rådgivere og projekterende større ansvar i forhold til arbejdsmiljø på byggeprojekterne. Reglerne betyder, at kravene til bygherre og projekterende om at tænke arbejdsmiljø ind, allerede i projekteringsfasen, er blevet skærpet. Det skulle gerne medføre, at arbejdsmiljøet forbedres, og antallet af påbud falder. Men vi ved også, at det tager tid, før praksis hænger sammen med reglerne. Derfor arbejder Dansk Byggeri målrettet på at få gjort bygherre, rådgivere og projekterende bevidst om deres ansvar i forhold til arbejdsmiljøet.

- Derfor skal medlemmer af Dansk Byggeri sikre sig, at der er taget højde for arbejdsmiljøet i projektet, inden de afgiver bud på et projekt. I den ideelle verden burde det være sådan, at medlemmer af Dansk Byggeri fravælger at arbejde sammen med bygherrer og projekterende, der ikke har styr på arbejdsmiljøet, fastslår Dansk Byggeri.

tøtte



Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

  • DAFA

    DAFA

    Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse

  • FlotteGulve.dk a/s

    FlotteGulve.dk a/s

    Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti

  • CE Nielsen ApS

    CE Nielsen ApS

    Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring

  • P.Olesen A/S

    P.Olesen A/S

    Nedbrydning og Miljøsanering

  • Lind & Risør

    Lind & Risør

    Fra Typehus til Drømme Villa

  • LCA.no

    LCA.no

    Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD

  • Boracol

    Boracol

    Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter

  • Spæncom

    Spæncom

    Betonelementløsninger – well-built for well-being!

  • ERS Rengøring

    ERS Rengøring

    Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring

  • ABVAC A/S

    ABVAC A/S

    Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.

Stop den bureaukratiske ATP-farce

Stop den bureaukratiske ATP-farce

90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen

Regeringens politik presser boligpriserne i vejret

Regeringens politik presser boligpriserne i vejret

Flere af regeringens boligpolitiske forslag risikerer at modarbejde målet om flere og billigere boliger

E-avis: Rekruttering, sikkerhed og studiestart i fokus i Mester & Svend 4

E-avis: Rekruttering, sikkerhed og studiestart i fokus i Mester & Svend 4

I første Mester & Svend på denne side af sommerferien er der stort tillæg om arbejdstøj og -sko. Læs også om, hvordan en tømrermester givet et alternativt bud på, hvordan en rekrutteringsproces kan skrues sammen

Kasketforvirring i certificeringsordning

Kasketforvirring i certificeringsordning

Samme virksomheder kan ifølge BygTeks kilder både kontrollere deres konkurrenter og selv byde på samme opgaver