UgensErhverv.dk

Ingen undskyldning for manglende udlicitering

Man bør overveje, om kommunerne skal modregnes i bloktilskuddet, hvis der ikke konkurrenceudsættes tilstrækkeligt, mener Dansk Byggeri

25-01-2010

De kommuner, som ikke allerede er i gang med at udlicitere de opgaver, som kan og må udliciteres skal i gang nu.
Det mener Dansk Byggeri, som samtidig hilser Udbudsrådets analyse af barriererne for udlicitering velkommen.

Selvom området tidligere har været analyseret, er det ifølge Torben Liborius, erhvervspolitisk chef i Dansk Byggeri, godt at få klar besked om de barrierer, der nu hindrer en højere grad af udlicitering i kommunerne.

Analysen peger bl.a. på, at kommunernes holdning til udlicitering blokerer for at opgaverne sendes i udbud og, at mere end hver tredje kommune slet ikke overvejer, om opgaverne er egnet til at blive udbudt.

- Det er tankevækkende, at nogle kommuner helt snyder sig selv og deres borgere for at høste de gevinster, som ligger foran dem. Analysen skal og må give anledning til, at alle kommuner nu kommer i gang med at sætte udlicitering på dagsordenen, siger Torben Liborius

”fortsætter…”





Dansk Byggeri har tidligere undersøgt, hvor meget kommunerne kunne spare ved øget udlicitering, og Torben Liborius glæder sig over, at Udbudsrådet også har set på, hvor store gevinster, kommunerne kan hente.

- Udbudsrådets beregninger af gevinsten er væsentligt større vores, men det viser jo bare, at der virkelig er noget at komme efter for kommunerne, siger Torben Liborius, der samtidig hilser økonomi- og erhvervsminister Lene Espersens udmelding om, at der skal mere fokus på konkurrence i kommunerne i forbindelse med aftalen om kommunernes økonomi for 2011 velkommen.

- Nu mangler vi at se, at der virkelig bliver sat fokus på udlicitering i forbindelse med forhandlingerne om kommuneaftalen. Her kunne man jo overveje, om kommunerne skal modregnes i bloktilskuddet, hvis der ikke konkurrenceudsættes tilstrækkeligt, siger Torben Liborius.

tøtte

Læs også: Behov for bedre konkurrence om kommunale opgaver…



Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Stop den bureaukratiske ATP-farce

Stop den bureaukratiske ATP-farce

90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen

E-avis: Enorm stor interesse for selektiv nedrivning - læs hvorfor i BygTek 6

E-avis: Enorm stor interesse for selektiv nedrivning - læs hvorfor i BygTek 6

Alle relevante aktører har taget ja-hat på, og det har betydet, at der i juli 2026 blev indberettet 879 % flere selektive nedrivninger end i samme måned i 2025. Bliv klogere på det fænomen og på det seneste nye indenfor asbest og udbud i BygTek 6

Cepos: Regeringens politik presser boligpriserne i vejret

Cepos: Regeringens politik presser boligpriserne i vejret

Flere af regeringens boligpolitiske forslag risikerer at modarbejde målet om flere og billigere boliger, mener tænketanken

Debat: Klimakravene må ikke ende som et stort dokumentationsapparat

Debat: Klimakravene må ikke ende som et stort dokumentationsapparat

Byggebranchen kan ikke sætte arbejdet med at reducere CO2-udledningen på pause, da en ny virkelighed står for døren til nytår, mener Magnus Sommer, bæredygtighedschef hos gulvproducenten Timberman