Den internationale transportorganisation IRU bakker op bag dansk afvisning af dårlige paller.
02-12-2004
Den internationale transportorganisation IRU bakker op bag dansk afvisning af dårlige paller.
På trods af et forbud mod nyproducerede polske PKP-mærkede paller florerer de stadig. De er bare påtrykt et gammelt datomærke fra før skæringsdatoen 1. maj 2004. Det har fået den danske transportbranche til at reagere.
Organisationerne Dansk Transport og Logistik (DTL), Internationalt Transport Danmark og Danske Speditører har opfordret deres medlemsvirksomheder til at afvise de såkaldte PKP-paller fra Polen eller at betragte dem som engangspaller.
Denne opfordring har mødt modstand fra den danske detailbranche, men nu får transportbranchen opbakning fra den internationale transportorganisation, IRU.
I en pressemeddelelse opfordrer IRU alle transportvirksomheder til at afvise PKP-pallerne. Begrundelsen er den samme, som de danske organisationer har brugt, nemlig at de ikke lever op til kvaliteten for EUR-paller.
Målet er at få fjernet PKP-pallerne totalt fra den samlede transportbranche i Europa, da det blandt andet vil sikre transport- og lagerarbejdere bedre arbejdsforhold, da en PKP-palle kan være en meget skrøbelig størrelse.
Hos DTL er der tilfredshed med udmelding.
- Det er meget glædeligt, at IRU så hurtigt følger op på vores anbefaling. Skal vi effektivt slippe af med de dårlige paller, så bør afvisningen ske på internationalt plan, siger ordførende direktør Michael Svane.
-ls.
Læs november 2023 udgaven her
Markedsledende i afvandingsteknik
Læs september 2023 udgaven her
Læs det nyeste om vinduer. Udgives i samarbejde med VinduesIndustrien
Arbejdsbelysning til professionelle håndværkere
Med appen Erhvervsparkering København kan man vælge en ledig erhvervsparkeringsplads og blive guidet dertil på sin telefon
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Skanderborg Kommune er blandt de hurtigste i landet til at ekspedere byggesager
Cx & tekniq har planer om at etablere afdeling i Aarhus og har foreløbig ansat ny fagspecialist