Fælles it-baserede løsninger skal optimere byggeriet og skære toppen af byggeomkostningerne i Øresundsregionen
20-01-2010
Danske og svenske forskere har indledt et samarbejde for at harmonisere byggesektoren i landene på hver side af Øresund. Fælles it-baserede løsninger skal optimere byggeriet og skære toppen af byggeomkostningerne
Forskerne har fået ni millioner kroner fra EU-programmet Interreg til et fælles forskningsprojekt, der skal stimulere og udvikle fælles procedurer for byggesektoren på hver side af Øresund.
Potentialet i en fælles byggesektor er enormt. Der investeres årligt ca. 80 milliarder kroner i forskellige byggeprojekter i regionen. Men fordi strukturer, normer og traditioner er så forskellige, er der store barrierer for at etablere et mere formaliseret samarbejde mellem de to landes offentlige og private aktører. Det betyder, at regionen går glip af fordele som optimering af byggeprocessen og lavere byggeomkostninger.
-Det nye Interregprojekt skal medvirke til at stimulere udvikling og industrialisering af et bæredygtigt byggeri i regionen, uanset om det handler om nyt byggeri eller renovering, understreger Interregs projektleder lektor Jan Karlshøj, DTU Byg.
”fortsætter…”
Centralt for projektet er et forsøg på at brede det digitale samarbejde ud over landegrænserne.
I Danmark har eksempelvis det statslige initiativ Det Digitale Byggeri bidraget til at fremme it-baserede bygningsmodeller, men der mangler en international koordinering inden for dette område. Ved at benytte sådanne it-baserede løsninger og projektere et byggeri digitalt kan eventuelle fejl på byggepladsen undgås, og omkostningerne reduceres betragteligt.
- Vi vil lægge meget vægt på, at de digitale værktøjer er tilpasset den bedste praksis i de to lande, fremtidens digitale verden og en ny-industrialisering af byggeriet, og at de får en hurtig og stor udbredelse, siger seniorforsker Niels Haldor Bertelsen, Statens Byggeforskningsinstitut ved Aalborg Universitet.
Projektet er netop gået i gang, og deltagerne kommer fra bl.a. Lunds Tekniska Högskola, Danmarks Tekniske Universitet og Statens Byggeforskningsinstitut ved Aalborg Universitet.
Initiativet til det nye projekt kommer fra forskerne, men både i Danmark og Sverige deltager myndigheder og virksomheder. I første omgang er det hensigten, at projektet skal øge kendskabet til det danske og svenske marked. Næste skridt er at forsøge at påvirke de enkelte landes nationale struktur, således at der i fremtiden kan etableres et fælles Øresundsmarked for den danske og svenske byggesektor.
tøtte
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Læs marts 2026 udgaven her
90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen
Alle relevante aktører har taget ja-hat på, og det har betydet, at der i juli 2026 blev indberettet 879 % flere selektive nedrivninger end i samme måned i 2025. Bliv klogere på det fænomen og på det seneste nye indenfor asbest og udbud i BygTek 6
Flere af regeringens boligpolitiske forslag risikerer at modarbejde målet om flere og billigere boliger, mener tænketanken
Byggebranchen kan ikke sætte arbejdet med at reducere CO2-udledningen på pause, da en ny virkelighed står for døren til nytår, mener Magnus Sommer, bæredygtighedschef hos gulvproducenten Timberman