UgensErhverv.dk

97.350 nye træer ved Næstved

Skov- og Naturstyrelsen udbyder skovrejsningsprojekt ved Næstved i licitation

08-01-2010

Et helt nyt skovområde vil ad åre i bogstavligste forstand skyde op ved Vridsløse og Even nær Næstved.

Skov- og Naturstyrelsen har udbudt skovrejsningsopgaven i licitation og går alt som planlagt plantes de første træer i løbet af forårsmånederne.
Opgaven omfatter bl.a. plantning af ikke mindre end 97.350 ny træer af forskellig slags samt rensning af området, hegning og renholdelse i tre år.

tøtte

Se udbuddet her…


Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Stop den bureaukratiske ATP-farce

Stop den bureaukratiske ATP-farce

90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

På baggrund af kontrollerne er der sendt skatteopkrævninger for ca. 539 millioner kroner

Størrelsen har betydning

Størrelsen har betydning

Ny udgave af ID.Buzz er 25 centimeter længere end standardmodellen, og der er skydedør i begge sider og øget trailervægt. Prisen får også et nøk opad

E-avis: Enorm stor interesse for selektiv nedrivning - læs hvorfor i BygTek 6

E-avis: Enorm stor interesse for selektiv nedrivning - læs hvorfor i BygTek 6

Alle relevante aktører har taget ja-hat på, og det har betydet, at der i juli 2026 blev indberettet 879 % flere selektive nedrivninger end i samme måned i 2025. Bliv klogere på det fænomen og på det seneste nye indenfor asbest og udbud i BygTek 6