Mange danske byggevirksomheder byder på entrepriser i nabolandene uden at kende til pligter i forhold til moms og skat
07-01-2010
Det er vigtigt for en dansk byggevirksomhed, der vil udføre arbejde i udlandet, at undersøge hvilke regler, som gælder dér – helst inden at man afgiver tilbud. Ellers kan man risikere, at hele fortjenesten på byggeprojektet vil blive spist op af uventede udgifter til f.eks. skat, moms, administration og eventuelt bøder.
Mange danske byggevirksomheder byder således på entrepriser i vores nabolande uden at kende til pligter i forhold til moms og skat og uden at hvilke pligter entreprisen medfører i forhold til ansættelses- og arbejdsret.
Det understreger Dansk Byggeri, som sammen med KPMG har inviteret medlemsvirksomhederne til to separate seminarer for byggevirksomheder, som udfører eller vil udføre byggeopgaver i udlandet.
Det ene seminar holdes i København, hvor der udelukkende fokuseres på Sverige, det andet seminar bliver holdt i Århus med fokus på Norge.
På seminarerne tages der udgangspunkt i de overvejelser, som danske byggevirksomheder skal gøre sig i forbindelse med, at de udfører byggeopgaver i Sverige og Norge.
tøtte
Læs mere her…
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Fra Typehus til Drømme Villa
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Tagdækkernes faldsikringssystem
Nedbrydning og Miljøsanering
90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen
På baggrund af kontrollerne er der sendt skatteopkrævninger for ca. 539 millioner kroner
Ny udgave af ID.Buzz er 25 centimeter længere end standardmodellen, og der er skydedør i begge sider og øget trailervægt. Prisen får også et nøk opad
Alle relevante aktører har taget ja-hat på, og det har betydet, at der i juli 2026 blev indberettet 879 % flere selektive nedrivninger end i samme måned i 2025. Bliv klogere på det fænomen og på det seneste nye indenfor asbest og udbud i BygTek 6