UgensErhverv.dk
Løgstør får nye plejeboliger

Løgstør får nye plejeboliger

Beboerne fra plejehjemmet Bøgely kan flytte ind i nye boliger til sommer.

26-11-2004

Den omfattende renovering og udvidelse af Plejehjemmet Bøgely i Løgstør er nået så langt, at borgmester Jan Lauritzen har holdt rejsegilde på plejehjemmets nye fløj.

Entrepernøren NCC opfører fløjen, der kommer til at huse 32 tidssvarende plejeboliger.

- Vi er begyndt på elementmontagen og murer-, tømrer-, VVS- og sprinklerarbejdet er godt i gang, fortæller projektleder Lene Faber, NCC.

Fløjen er opdelt i fire enheder med hver otte boliger. De enkelte boliger er på 45 m2, og er indrettet med entré, et mindre køkken, stue samt bade- og soveværelse. I stueetagen bliver der plads til et nyt dagcenter med festsal, café, køkken, værksted, aktivitetsrum og kontorer til personalet.

- na

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Strafniveauet for ulovligt deponi af byggeaffald er ikke højt nok

Strafniveauet for ulovligt deponi af byggeaffald er ikke højt nok

Magnus Heunicke erkender, at det kan betale sig at spekulere i svindel med kontrol og deponering af byggeaffald

Ny asbestskandale: 200 byggearbejdere udsat for asbestfare

Ny asbestskandale: 200 byggearbejdere udsat for asbestfare

Sagen er så alvorlig, at Byggefagenes Samvirke har politianmeldt såvel bygherre som bygherrerådgiver og samtlige entreprenører ved ombygningen af den tidligere tobaksfabrik i Aalborg

Komplicerede regler for opsætning af solceller på tage

Komplicerede regler for opsætning af solceller på tage

Politikerne TALER meget om vedvarende energi, men det bliver ofte ved talestrømmen, fordi projekter drukner i bureaukrati

Hoffmann mest profitable forretning i Veidekke-koncernen

Hoffmann mest profitable forretning i Veidekke-koncernen

Den danske entreprenørvirksomhed Hofmann A/S skiller sig ud ved at have den klart bedste overskudsgrad i den norske Veidekke-koncern