UgensErhverv.dk

Nye sommerhusområder på tegnebrættet

200 nye sommerhusgrunde nær Danmarks større byer

26-12-2009

Miljøminister Troels Lund Poulsen har sammen med Venstre, Det Konservative Folkeparti og Dansk Folkeparti besluttet at tilgodese kommunerne med 200 sommerhusgrunde nær Danmarks større byer. By- og Landskabsstyrelsen skal nu se nærmere på kommunernes forslag, der skal fremme lokal vækst og udvikling.

Med sommerhusloven fra 2004 blev der åbnet for, at et lille antal af de 8.000 nye sommerhusgrunde gerne måtte placeres nær større byer som eksempelvis Odense, Esbjerg og Århus.

I ansøgningen har kommunerne skulle sandsynliggøre, at sommerhusene vil bidrage til økonomien i lokalområdet, og at de ikke tilsidesætter væsentlige naturbeskyttelses- og landskabelige interesser. Der kom i alt 15 forslag fra hele landet. By- og
Landskabsstyrelsen har afvist seks forslag, der ikke umiddelbart levede op til kravene om, at de nye områder skal ligge bag ved eksisterende sommerhusområder og i retning væk fra kysten.

- Jeg håber, at de 200 nye sommerhusgrunde kommer til at bidrage positivt til udviklingen lokalt. Vi begynder nu en proces sammen med kommunerne, hvor jeg vil sikre mig, at områderne bliver afgrænset og udformet bedst muligt. Det er blandt andet afgørende, at der tages maksimalt hensyn til natur og landskab, siger miljøminister Troels Lund Poulsen.

De nye sommerhusområder, der arbejdes videre med, er: Sjelborg ved Esbjerg, Over Dråby Strand ved Frederikssund, Vejby Strand ved Gribskov, Binderup Strand og Grønninghoved Strand ved Kolding, Skåstrup Strand og Tørresø på Nordfyn, Rødvig på Stevns og Egsmark i Syddjurs.

By- og Landskabsstyrelsen og kommunerne vil i de kommende måneder besøge områderne og drage omsorg for, at de opfylder alle planlovens krav for udlæg af nye sommerhusområder. Et landsplandirektiv for sommerhusene skal efter planen i offentlig høring til starten af 2010.

Der findes i dag i alt ca. 200.000 sommerhuse i Danmark.

tøtte


Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

SCT Transport skal fjerne flere hundrede tusinde tons ulovligt deponeret byggeaffald

SCT Transport skal fjerne flere hundrede tusinde tons ulovligt deponeret byggeaffald

Politikerne i Kalundborg Kommune har afvist de kommunale embedsmænds ligegyldighed i forhold til ulovligheder. SCT Transport har ikke ”handlet i god tro”, fordi projektet på forhånd var indsendt til vurdering med henblik på accept af arbejderne

Udpegning af solcellemarker sker kun med kommunens opbakning

Udpegning af solcellemarker sker kun med kommunens opbakning

Det er som udgangspunkt kommunerne, der bestemmer, om - og hvor - der skal vedvarende energianlæg på land

Konkurser i byggeriet (Uge 6/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 6/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger