L. Hammerich A/S, der står bag Troldtekt akustikplader, mærker øget efterspørgsel efter bæredygtige produkter
18-12-2009
Producenten af Troldtekt akustikplader, L. Hammerich A/S, er blevet PEFC-certificeret, og forventer at levere de første plader baseret på PEFC-mærket træ fra foråret 2010.
Det er endnu ikke muligt at skaffe certificeret træ til hele produktionen, så først i 2001 vil størstedelen af produktionen af Troldtekt være baseret på PEFC-træ. Efterspørgslen er der dog ikke noget i vejen med.
- Vi oplever en klart stigende efterspørgsel på PEFC-mærket Troldtekt. Det ligger i tidsånden, at et produkt helst skal være fremstillet med omtanke for miljøet, siger kvalitetschef i L. Hammerich, Per Byskov.
-los
Tysk kvalitets siden 1860!
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Tagdækkernes faldsikringssystem
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Nedbrydning og Miljøsanering
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Læs marts 2026 udgaven her
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen
På baggrund af kontrollerne er der sendt skatteopkrævninger for ca. 539 millioner kroner
Ny udgave af ID.Buzz er 25 centimeter længere end standardmodellen, og der er skydedør i begge sider og øget trailervægt. Prisen får også et nøk opad
Alle relevante aktører har taget ja-hat på, og det har betydet, at der i juli 2026 blev indberettet 879 % flere selektive nedrivninger end i samme måned i 2025. Bliv klogere på det fænomen og på det seneste nye indenfor asbest og udbud i BygTek 6