Scantruck leverer 10 roterende teleskoplæssere til det landsdækkende udlejningsfirma Riwal
16-12-2009
Det kræver rigtigt meget gavepapir, hvis årets største juleindkøb i entreprenørbranchen skal pakkes ind. I pakken skal der nemlig være 10 roterende Manitou teleskoplæssere, som kan løfte op til henholdsvis 15 og 18 meter.
Kunden er det landsdækkende udlejningsfirma Riwal, og leverandøren Scantruck i Skive.
- Vi har i forvejen roterende teleleskoplæssere, der kan løfte op til 21, 25 og 30 meter. Nu kan vi også forsyne vores kunder med roterende læssere, der løfter op til 15 og 18 meter, siger salgsdirektør Claus Kromann, Riwal, der i forvejen har gode erfaringer med Manitou, når det gælder terrængående løftemateriel.
Forbindelsen mellem Riwal og Scantruck blev knyttet for fire år siden, da udlejningsfirmaet introducerede de første roterende teleskoplæssere for sine kunder i Norge og Danmark. Siden har Riwal holdt godt fast i sin jyske forbindelse.
- Samarbejdet har været og er med til at udvikle Riwal, fordi det er baseret på en god dialog, og fordi udgangspunkt er service og produkter, der matcher vores behov, siger Claus Kromann.
”fortsætter…”
Direktør Bo Sundroos, Scantruck, er meget tilfreds med at kunne fejre julemåneden med årets største handel.
- Det er stadig op ad bakke for mange firmaer i entreprenørbranchen og lysten til at anskaffe nyt materiel er begrænset. Heldigvis er der nogen, der tør gå mod strømmen, og en handel på 10 maskiner er en rigtig god nyhed, siger han.
Scantruck har i de senere år solgt mange rotationslæssere, men det er første gang firmaet har leveret så mange på en gang. Bo Sundroos mener, at flere har fået øjnene op for fordelene ved de fleksible læssere.
- Vi kan mærke, at mange i byggebranchen er interesserede i den bevægelsesfrihed, som den hydrauliske rotation giver, siger direktøren.
tøtte
Tysk kvalitets siden 1860!
Tagdækkernes faldsikringssystem
Nedbrydning og Miljøsanering
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen
På baggrund af kontrollerne er der sendt skatteopkrævninger for ca. 539 millioner kroner
Ny udgave af ID.Buzz er 25 centimeter længere end standardmodellen, og der er skydedør i begge sider og øget trailervægt. Prisen får også et nøk opad
Alle relevante aktører har taget ja-hat på, og det har betydet, at der i juli 2026 blev indberettet 879 % flere selektive nedrivninger end i samme måned i 2025. Bliv klogere på det fænomen og på det seneste nye indenfor asbest og udbud i BygTek 6