Grønlands udfordringer i forbindelse med klimaændringerne er temaet for en udstilling på Nordatlantens Brygge
11-12-2009
Med afsæt i FN’s klimatopmøde i København har Grønlands Selvstyre arrangeret en parallelevent, nemlig udstillingen ”In the Eye of Climate Change”. Udstillingen finder sted fra 11.-20. december på Nordatlantens Brygge, København.
ARTEK, Center for Arktisk Teknologi under DTU Byg, deltager i udstillingen, som skal skabe forståelse for og indblik i, hvordan Grønland håndterer de udfordringer og muligheder, som klimaforandringerne byder på.
Grønland er enig med verden om, at der er brug for en klimaaftale, der kan dæmme op for den globale opvarmning, og på udstillingen formidles hovedbudskabet i form af en række temaer, der giver eksempler på de udviklingsmuligheder, som klimaforandringerne er med til at give det grønlandske samfund. En række organisationer og virksomheder bidrager til at beskrive disse temaer.
ARTEK deltager med flere af centrets forskningsprojekter i arktisk teknologi. Blandt andet en protype på fremtidens mobile, bæredygtige turisthytte, som er udviklet af studerende på DTU Byg i samarbejde med ARTEK.
Hytterne kan opstilles i vildmarken og er så lette, at de kan flyttes i takt med, at turistseværdighederne flytter sig som følge af klimaændringerne. Eksempelvis når indlandsisen trækker sig tilbage eller dyrelivet flytter sig.
tøtte
Læs mere om ”In the Eye of Climate Change” her…
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Tysk kvalitets siden 1860!
Tagdækkernes faldsikringssystem
90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen
På baggrund af kontrollerne er der sendt skatteopkrævninger for ca. 539 millioner kroner
Ny udgave af ID.Buzz er 25 centimeter længere end standardmodellen, og der er skydedør i begge sider og øget trailervægt. Prisen får også et nøk opad
Alle relevante aktører har taget ja-hat på, og det har betydet, at der i juli 2026 blev indberettet 879 % flere selektive nedrivninger end i samme måned i 2025. Bliv klogere på det fænomen og på det seneste nye indenfor asbest og udbud i BygTek 6