Byggeriet polstrede økonomien før aktivitetskrisen for alvor slog bunden ud af markedet
08-12-2009
2008 blev året, hvor nedturen ramte med fuld styrke. Men det var også året, hvor byggebranchen blev bedre til at tjene penge. Det viser Dansk Byggeris regnskabsanalyse for kalenderåret 2008.
Efter to år med faldende dækningsgrader var der i 2008 en betydelig stigning i dækningsgraden, der steg til 16,7 % i snit for alle de deltagende virksomheder i analysen mod 11,9 % i 2007.
- Den flotte stigning i dækningsgraden skyldes nok især, at virksomhederne, efter en periode med højkonjunktur og stigende materialepriser, igen har haft mulighed for at øge prisfokus på materialer over for leverandørerne og få bedre styr på projekterne. Der er således ikke tale om flere ordrer i bøgerne, men i stedet om en bedre rentabilitet i de eksisterende projekter, forklarer projektchef Jørn Jensen, Dansk Byggeri.
Analysen bygger på indberetninger af regnskaber fra Dansk Byggeris medlemmer, samt deres svar på en række tilknyttede spørgsmål.
- Tidligere regnskabsanalyser har dokumenteret, at de små og de mellemstore virksomheder generelt er bedre til at tjene penge end de store. For regnskabsåret 2008 ser det dog ud til, at det er de store virksomheder, som denne gang hæver det samlede gennemsnit. Der er en helt ny tendens, fortæller Jørn Jensen.
Jørn Jensen mener, at nøgletallene for 2008 var en slags stilhed før stormen. I løbet af 2008 blev arbejdskraften ikke mere en mangelvare, og midt på året kom så finanskrisen og slog benene væk under en række byggeprojekter.
Nu bliver opgaven at fastholde de positive takter
- Vi kan håbe på, at tendensen med bedre rentabilitet kan fastholdes også i de kommende regnskabsår, slutter Jørn Jensen.
- mir
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Tagdækkernes faldsikringssystem
Alt inde for facebeklædning
Alt i tagpap og membraner til tage og bygninger
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Alt i overdækning. Dansk design.
Leasing af varebiler. Altid fri km.
Færdigmalet Træbeklædning
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Fra Typehus til Drømme Villa
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Byggeriet er tegnet af arkitektfirmaet CEBRA og rummer ca. 11.000 kvm kontorarealer suppleret af fællesfaciliteter
Tegnestuen Werk indstifter 'Fællesskabsprisen', der uddeles i samarbejde med Det Kongelige Akademi. Prisens formål er at hylde den arkitektstuderende, som gennem sit arbejde inspirerer med rumligheder, hvor æstetik og fællesskab mødes
Metroselskabet har valgt Systra Danmark og Vanovis som rådgivere på areal- og rettighedsområdet for den kommende forlængelse af metrolinjen M4 til Ydre Nordhavn