UgensErhverv.dk
DI Byggematerialer får ny direktørElly Kjems Hove er tiltrådt som branchedirektør i

DI Byggematerialer får ny direktør

Elly Kjems Hove tager over efter Anne Windfeldt Trolle

03-12-2009

DI Byggematerialer har fået ny branchedirektør, Elly Kjems Hove har således pr. 1.december taget over efter Anne Windfeldt Trolle.

DI Byggematerialer er branchefællesskab for 340 virksomheder, der producerer og leverer byggematerialer, varer, komponenter med videre til bygge- og anlægssektoren.

Elly Kjems Hove er uddannet civilingeniør og blev ansat i det daværende Industrirådet i maj 1991. Siden 2003 har hun været branchedirektør for brancheservicecentret Bilbranchen. Hun vil tillige varetage denne stilling indtil videre.

Branchedirektør Anne Windfeldt Trolle er udpeget til branchedirektør for DI’s brancheservicecenter for godstransport samt foreningssekretær for Arbejdsgiverforeningen for Transport og Logistik (ATL).

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Stop den bureaukratiske ATP-farce

Stop den bureaukratiske ATP-farce

90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

På baggrund af kontrollerne er der sendt skatteopkrævninger for ca. 539 millioner kroner

Størrelsen har betydning

Størrelsen har betydning

Ny udgave af ID.Buzz er 25 centimeter længere end standardmodellen, og der er skydedør i begge sider og øget trailervægt. Prisen får også et nøk opad

E-avis: Enorm stor interesse for selektiv nedrivning - læs hvorfor i BygTek 6

E-avis: Enorm stor interesse for selektiv nedrivning - læs hvorfor i BygTek 6

Alle relevante aktører har taget ja-hat på, og det har betydet, at der i juli 2026 blev indberettet 879 % flere selektive nedrivninger end i samme måned i 2025. Bliv klogere på det fænomen og på det seneste nye indenfor asbest og udbud i BygTek 6