Nyt sæt fælles retningslinjer for simulering af brand ved brug af Computational Fluid Dynamics (CFD)
25-11-2009
Blandt de store rådgivere og beredskabsmyndighederne har der været et behov for at udforme et fælles sæt retningslinjer for simulering af brand. Derfor har rådgivningsvirksomheden ALECTIA været en af initiativtagerne til at oprette en Computational Fluid Dynamics (CFD) Best Practice, der er udarbejdet gennem de sidste to år.
Udover ALECTIA består gruppen af Niras, Rambøll, Grontmij | Carl Bro, Cowi, DBI, Fredericia Brandvæsen og Københavns Brandvæsen.
- Formålet med CFD Best Practice er at skabe en standard som beskriver, hvordan man udfører og dokumenterer simuleringer med CFD, så den brandtekniske dokumentation udføres på en fagligt forsvarlig, hensigtsmæssig og ensartet måde. Samtidig er det målet, at CFD Best Practice accepteres og iagttages af såvel rådgivere som myndigheder, forklarer initiativtager civilingeniør Alex Jakobsen fra ALECTIA.
Ved indførelsen af funktionsbaserede brandkrav i 2004 åbnede muligheden sig for at indrette bygninger mere spændende og ikke bundet af de hidtidige deskriptive brandkrav.
Samtidig blev der sat skærpede krav til eftervisningen af sikkerhedsniveauet, og her er den forholdsvis nye teknologi CFD i stadig stigende grad blevet taget i brug som dokumentationsværktøj.
tøtte
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Nedbrydning og Miljøsanering
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Tysk kvalitets siden 1860!
Fra Typehus til Drømme Villa
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen
På baggrund af kontrollerne er der sendt skatteopkrævninger for ca. 539 millioner kroner
Ny udgave af ID.Buzz er 25 centimeter længere end standardmodellen, og der er skydedør i begge sider og øget trailervægt. Prisen får også et nøk opad
Alle relevante aktører har taget ja-hat på, og det har betydet, at der i juli 2026 blev indberettet 879 % flere selektive nedrivninger end i samme måned i 2025. Bliv klogere på det fænomen og på det seneste nye indenfor asbest og udbud i BygTek 6