UgensErhverv.dk
Frodigt og dystertThor Lindenegs malerier er figurative og skarpe me

Frodigt og dystert

Thor Lindeneg er årets kunstner hos Rockwool A/S

24-11-2009

Ny-surrealisten Thor Lindeneg er valgt som årets kunstner i Rockwool kunstsamlingen, der indeholder værker af prominente danske kunstnere gennem fire årtier.

Jette Drabæk fra Rockwool kunstkomiteen siger:
- For øjeblikket spirer ny-surrealismen i Danmark og Thor Lindeneg er en skarp og eksistentiel maler, hvis maleri ’Rebirth’ repræsenterer denne tendens på en smuk og forunderlig måde. Han er en sublim repræsentant for moderne dansk kunst.

Thor Lindeneg debuterede i 1969 og har siden været flittigt repræsenteret på gallerier og udstillinger både i Danmark og udlandet.
Hans malerier er figurative og skarpe med en stærk symbolik, der taler til underbevidstheden. Blandt andet er det en gennemgående tematik for Thor Lindeneg at anvende ægget i sine malerier.

Det ses også i det udvalgte maleri ’Rebirth’, hvor motivet er en plante, der vokser ud af et æg under en rød vandpumpe, som er omgivet af græs og flere æg. Ægget anvendes ofte af Thor Lindeneg som et symbol, der repræsenterer sjælen eller livets begyndelse.

Thor Lindeneg er en af eksponenterne for den ny-surrealistiske retning, som kaldes fantastisk figuration. Retningen er kendetegnet ved at være perfekte gengivelser af objekter eller mennesker og altid indeholdende et overvirkeligt motiv.

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Stop den bureaukratiske ATP-farce

Stop den bureaukratiske ATP-farce

90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

På baggrund af kontrollerne er der sendt skatteopkrævninger for ca. 539 millioner kroner

Størrelsen har betydning

Størrelsen har betydning

Ny udgave af ID.Buzz er 25 centimeter længere end standardmodellen, og der er skydedør i begge sider og øget trailervægt. Prisen får også et nøk opad

E-avis: Enorm stor interesse for selektiv nedrivning - læs hvorfor i BygTek 6

E-avis: Enorm stor interesse for selektiv nedrivning - læs hvorfor i BygTek 6

Alle relevante aktører har taget ja-hat på, og det har betydet, at der i juli 2026 blev indberettet 879 % flere selektive nedrivninger end i samme måned i 2025. Bliv klogere på det fænomen og på det seneste nye indenfor asbest og udbud i BygTek 6