UgensErhverv.dk

Tømrerfirma får egen projektafdeling

Tømrer- og snedkerfirmaet Karl D. Petersen er klar til konkurrence med de store entreprenører

23-11-2009

Tømrer- og snedkerfirmaet Karl D. Petersen i Avnbøl mellem Sønderborg og Aabenraa opretter nu en projektafdeling, der er klar til at påtage sig alle former for byggeprojekter.

Det er resultatet af, at firmaet netop har gennemført sit hidtil største enkeltstående projekt – løsvareterminalen hos Vitfoss A/S i Gråsten. Projektet til et tocifret millionbeløb er det hidtil mest omfangsrige i firmaets 182-årige historie.

- Løsvareterminalen hos Vitfoss er vores hidtil største projekt, og indholdet af egentligt tømrer-og snedkerarbejde er minimalt. Vi har primært haft det overordnede ansvar for opførelsen af bygningen, der har omfattet store stål-, facade- og betonentrepriser og vi har tilsyneladende løst opgaven tilfredsstillende og inden for aftalte tidsrammer.
Derfor er vi nu klar til fremadrettet at påtage os egentligt projektarbejde og byggeledelse på linje med de store entreprenørfirmaer, siger tømrermester og bygningskonstruktør Morten Anker Petersen.

Tømrer- og snedkerfirmaet Karl D. Petersen blev etableret i 1827 og har lige siden været i familien Petersens eje. I begyndelsen fremstillede håndværkerne træhjul til landbrugsvogne for senere at bygge kornsiloer og landbrugsbygninger.

I dag løser firmaet med 14 medarbejdere alle former for byggeopgaver. Senest tømrerarbejdet på Dybbøl Mølle og Vagtbygningen på Gråsten Slot.

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Stop den bureaukratiske ATP-farce

Stop den bureaukratiske ATP-farce

90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

På baggrund af kontrollerne er der sendt skatteopkrævninger for ca. 539 millioner kroner

Størrelsen har betydning

Størrelsen har betydning

Ny udgave af ID.Buzz er 25 centimeter længere end standardmodellen, og der er skydedør i begge sider og øget trailervægt. Prisen får også et nøk opad

E-avis: Enorm stor interesse for selektiv nedrivning - læs hvorfor i BygTek 6

E-avis: Enorm stor interesse for selektiv nedrivning - læs hvorfor i BygTek 6

Alle relevante aktører har taget ja-hat på, og det har betydet, at der i juli 2026 blev indberettet 879 % flere selektive nedrivninger end i samme måned i 2025. Bliv klogere på det fænomen og på det seneste nye indenfor asbest og udbud i BygTek 6