UgensErhverv.dk

Voldsom kritik af dansk byggeri

Byggebranche beskyldes for stivhed og manglende effektivitet – Dansk Byggeri afviser.

12-02-2004

Byggebranche beskyldes for stivhed og manglende effektivitet – Dansk Byggeri afviser.


Den danske byggebranche mangler effektivitet, og den halter bagefter i forhold til byggebrancherne i nabolandene Tyskland, Norge og Sverige, mener direktør Ole Stensbjerg, hvis firma med held har styret den afsluttende indretning af kæmpecenteret Field’s på Amager.

Ole Stensbjerg har i mange år haft sin gang på danske byggepladser både som mester, bygherre, og entrepriseleder. Han har blandt andet arbejdet hos KPC Byg, Silvan-kæden, B&O og som selvstændig malermester med 25 ansatte.

Ifølge hans egne ord oplever han alt for ofte ineffektive byggepladser, hvor logistikken er ineffektiv; pladsen fungerer ikke, og der sidder håndværkere, som i timevis venter på at få leveret materialer, så de kan komme videre med deres opgaver.

- Tidsstudier har vist, at omkring en trediedel af al byggetid i Danmark er ineffektiv tid. Det er rigtig meget spildtid. Og det skyldes flere ting. De forskellige parter på byggepladsen arbejder ikke ordentlig sammen. Logistikken fungerer ikke. Alt i alt betyder det, at danske byggerier er dyrere og mere langvarige, end de burde være, siger han.

Ole Stensbjerg mener, at det er på tide, at den danske byggebranche vågner op og gør en indsats for at forandre dette.

Dansk Byggeri melder hus forbi.

Adm. direktør Jens Klarskov er i det hele taget træt af at, at der konstant hakkes på den danske byggebranche. Han mener, at debatten som regel skyder helt over målet.

- Kritikken er ikke særlig konstruktiv, siger direktøren.

Han mener, at den dansk byggebranche gør det godt, men han medgiver, at der er områder, hvor den kan blive bedre.

- Som alle andre steder er der ting, der kan gøres anderledes, men det er ikke ensbetydende med, at vi er ineffektive. Der kan være enkelte byggepladser, hvor logistikken for eksempel ikke fungerer, som den skal, men det betyder jo ikke, at hele branchen sidder hver dag og venter på materialer, siger han.
- ls.

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Henrik Mielke stopper i MT Højgaard

Henrik Mielke stopper i MT Højgaard

Bestyrelsen i MT Højgaard Holding har med virkning fra i dag ansat Steffen Baungaard som ny administrerende direktør og koncernchef

Danmark tvinges til at gennemføre EU-mindsteløn

Danmark tvinges til at gennemføre EU-mindsteløn

Trods verserende retssag ved EU-Domstolen, SKAL Danmark indføre mindstelønsdirektivet, inden der er faldet dom i sagen

Byggearbejdere  i Nyborg udsættes for kræftfremkaldende afgasninger

Byggearbejdere i Nyborg udsættes for kræftfremkaldende afgasninger

Arbejdstilsynet ved ifølge folketingsmedlem fra Enhedslisten, at byggearbejderne går i en potentiel kræftbombe. Men der gribes ikke tilstrækkeligt ind

Urimeligt at EU-retssag ikke har opsættende virkning

Urimeligt at EU-retssag ikke har opsættende virkning

Det tidligere medlem af EU-Parlamentet, Søren Søndergaard fra Enhedslisten, er ikke overrasket over, at Danmark - trods retssag ved EU-Domstolen - tvinges til at gennemføre Mindstelønsdirektivet