Lav rente og skattelettelser har sat turbo på de privates boliginvesteringer.
18-11-2004
Lav rente og skattelettelser har sat turbo på de privates boliginvesteringer, fastslår Håndværksrådet
De seneste tre års tilbagegang i byggebeskæftigelsen er stoppet, viser en analyse fra Håndværksrådet. Forventningen er at der i år vil være 1.200 flere beskæftiget i bygge- og anlægssektoren end i 2003.
- Det er en markant stigning i reparations- og vedligeholdelses-beskæftigelsen på 1.650 mand, der sikrer fremgangen for den samlede sektor, på trods af et fald i både nybyggeri og anlægsbeskæftigelsen, fastslår økonom i Håndværksrådet Jakob Brandt.
I 2005 forventes beskæftigelsen at stige med yderligere 1.600 personer.
- Lav rente, nye låneformer og skattelettelser har sat turbo på de privates boliginvesteringer. Markedet for reparation og vedligeholdelse forventes til næste år at vokse til det største nogensinde, fortsætter Jakob Brandt.
Håndværksrådets undersøgelse viser, at næsten halvdelen af virksomhederne mener, at deres økonomiske situation på nuværende tidspunkt er bedre end på samme tidspunkt sidste år.
Ligeledes forventer 60% af virksomhederne et bedre resultat for 2004 end for 2003. I begge kategorier er det kun hver 10. virksomhed, der vurderer, at det går dårligere.
Læs hele Håndværksrådets Byggeanalyse på www.hvr.dk/bygge/Byggeanalyse04/b-analyse042.htm
- nn
Læs november 2023 udgaven her
Læs det nyeste om vinduer. Udgives i samarbejde med VinduesIndustrien
Læs september 2023 udgaven her
Arbejdsbelysning til professionelle håndværkere
Markedsledende i afvandingsteknik
Sagen er så alvorlig, at Byggefagenes Samvirke har politianmeldt såvel bygherre som bygherrerådgiver og samtlige entreprenører ved ombygningen af den tidligere tobaksfabrik i Aalborg
Den danske entreprenørvirksomhed Hofmann A/S skiller sig ud ved at have den klart bedste overskudsgrad i den norske Veidekke-koncern med en omsætning på 26 mia. kr.
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Ofte kan gamle asbesttag med store økonomisk fordel renses, overfladebehandles og males til en brøkdel af prisen for et nyt tag