Byggeriets Kvalitetskontrol har fået DANAK&s blå stempel
27-10-2009
Byggeriets Kvalitetskontrol A/S har netop certificeret den første virksomhed, BYG & LEV, til at forestå energimærkning af bygninger i henhold til Energistyrelsens krav
Fremover kan Byggeriets Kvalitetskontrol A/S godkende kvalitetsstyringssystemerne i de firmaer, som laver energimærkninger. Byggeriets Kvalitetskontrol har nemlig opnået akkreditering af DANAK til at certificere.
I dag er der krav om certificeret kvalitetsstyring af energimærkning, og en bekendtgørelse fastslår, at alle energimærkningsfirmaer skal være certificeret senest 1. maj 2011.
Byggeriets Kvalitetskontrol A/S har indgået en samarbejdsaftale med Brancheforeningen for Byggesagkyndige og Energikonsulenter (BfBE) samt Foreningen af Rådgivende Ingeniører (FRI) om på særlige vilkår at forestå certificering af kvalitetsstyringssystemerne for medlemmerne i de to foreninger.
- Akkrediteringsprocessen har været lang og omfattende, men også lærerig. Vi er glade for, at vi nu er blevet godkendt. Med akkrediteringen af Byggeriets Kvalitetskontrol er der nu to akkrediterede certificeringsorganer inden for energimærkningsområdet, fortæller direktør Klaus Ising Hansen fra Byggeriets Kvalitetskontrol.
”fortsætter
- Vi har siden 2001 arbejdet med certificering af kvalitetsstyringssystemer for Sikkerhedsstyrelsen inden for de autoriserede kloak-, vvs- og el-områder. Med en akkreditering fra DANAK dokumenterer vi, at vores arbejde gennemføres på et højt og anerkendt niveau.
BYG & LEV ved arkitekt M.A.A. Bjarne Lundgaard, Aarhus er den første energimærkningsvirksomhed, som får sit kvalitetsstyringssystem certificeret efter ISO 9001 af Byggeriets Kvalitetskontrol A/S.
Bjarne Lundgaard fra Byg & Lev fortæller, at en certificering er en krævende men samtidig lærerig proces, som har rusket op i indgroede rutiner og vaner. Selve processen frem mod certificeringen har givet anledning til indførelse af nye og mere effektive forretningsgange i BYG & LEV.
Byg & Lev er nu klar til at forestå energimærkning af både en- og flerfamiliehuse i overensstemmelse med Energistyrelsens krav.
Byggeriets Kvalitetskontrol A/S forestår ud over certificering af energimærkningsfirmaers kvalitetsstyring også godkendelse af kvalitetsstyringssystemer på de autoriserede områder for kloak, vvs- og el. Her ud over fungere Byggeriets Kvalitetskontrol som kontrolinstans for Gulvbranchens Vådrumskontrol (GVK).
Mere end 2100 virksomheder inden for bygge- og installationsbranchen betjenes af Byggeriets Kvalitetskontrol A/S.
tøtte
Læs marts 2026 udgaven her
Fra Typehus til Drømme Villa
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Nedbrydning og Miljøsanering
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Tysk kvalitets siden 1860!
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen
På baggrund af kontrollerne er der sendt skatteopkrævninger for ca. 539 millioner kroner
Ny udgave af ID.Buzz er 25 centimeter længere end standardmodellen, og der er skydedør i begge sider og øget trailervægt. Prisen får også et nøk opad
Alle relevante aktører har taget ja-hat på, og det har betydet, at der i juli 2026 blev indberettet 879 % flere selektive nedrivninger end i samme måned i 2025. Bliv klogere på det fænomen og på det seneste nye indenfor asbest og udbud i BygTek 6