UgensErhverv.dk

Byggeri 2004: Anderledes tagløsning

Lafarge Tekkin kommer med flere nyheder til deres brede program.

11-02-2004

Lafarge Tekkin kommer med flere nyheder til deres brede program.

Minster er en ny type betontagsten med helt flad overflade, som får de fleste til at tænke på mere traditionelle tagløsninger med skifter og træspåner, der har været brugt i Norden i århundreder. Den nye tagløsning skaber da også nye, unikke helhedsindtryk.

Minster er kendetegnet ved sin flade, kvadratiske form og deraf stramme linie. Fås i to skifergrå farver, Minister Grafit og Minster Granit med granuleret overflade. Begge produkter er gennemfarvede.

Nordtegl kan nu også levere tegltagsten i en ny engoberet gul overflade. Samtidig introduceres det nye universelle pladeundertag Zanda Board, der kan anvendes både til beton, tegl og stål.
-po

Brochurer

Wammen vasker hænder i den politiske håndvask

Wammen vasker hænder i den politiske håndvask

Boligsælgere risikerer uforskyldt millionregning årtier efter deres salg af bolig for noget, de IKKE er skyld i. Det vil justitsminister Nicolai Wammen ikke gøre noget ved

Ulovligt gør-det-selv kan få alvorlige konsekvenser

Ulovligt gør-det-selv kan få alvorlige konsekvenser

Ifølge en undersøgelse fra Gjensidige og TEKNIQ udfører mange danske boligejere projekter, de slet ikke må udføre

Danske soldater har arbejdet på grønlandsk infrastruktur

Danske soldater har arbejdet på grønlandsk infrastruktur

Arctic Endurance Hold 5 har blandt andet har udført opmålinger af fire store broer over vejtunnelrør og bortsprængt sten og klippestykker, der har været en torn i øjet på lokalsamfundet i årevis

Voldsom prisstigning på nyt badeværelse

Voldsom prisstigning på nyt badeværelse

Badeværelsesrenovering er den håndværkerydelse, der er steget mest i pris det seneste år. Samtidig er maler-, tømrer- og murerarbejde blevet markant dyrere