UgensErhverv.dk
Riwal går i højdenHer er Riwals nye Manitou-teleskoplift i aktion i

Riwal går i højden

En 30 meter roterende Manitou teleskoplift gør højhus-byggeri lettere

15-10-2009

Først var det 21, så 25 og nu 30 højdemeter. Det landsdækkende udlejningsfirma inden for selvkørende lifte og teleskoplæssere, Riwal, ekspanderer inden for roterende Manitou-teleskoplifte, og har nu gjort sine første erfaringer med Maniscopic MRT 3050, der, med en løftehøjde på 30 meter, kan nå længere end de fleste andre teleskoplifte.

- Det var nærmest på forsøgsbasis, vi anskaffede 3050’eren, men det har vist sig, at der er god efterspørgsel efter en lift med den rækkevidde, og at kunderne er godt tilfredse med dens ydeevne, så forsøget er faldet heldigt ud, siger salgsdirektør Claus Kromann, Riwal.

Udlejningsfirmaet har i år i forvejen anskaffet sig otte roterende Maniscopic-lifte fra Scantruck. De rækker henholdsvis 21 og 25 meter.
- Når der skal bygges højhuse, er der brug for de 30 meter, som 3050 kan klare. Derfor skal vi have den model med i vores sortiment, siger Claus Kromann.


”fortsættes…”



Den nyeste anskaffelse fra Manitou og Scantruck har været rundt i landet, og er blevet brugt til byggeri af Vejles nye kendetegn ”Bølgen”. Den er i øjeblikket i drift i Ørestaden, hvor der er flere højhuse på vej, og skal videre til Herning for at blive brugt ved byggeriet af Midtjyllands nye Multistadion.

Riwal er ikke det eneste udlejningsfirma, der trods krisen anskaffer nye maskiner. Det kan mærkes hos Scantruck.
-De roterende teleskoplæssere dækker et af yderområderne inden for teleskoplæssere, og det har vist sig, at efterspørgslen efter dem er opretholdt på trods af faldende byggeaktiviteter, siger direktør Bo Sundroos, Scantruck.

3050’eren er ny på det danske marked, og den er fra begyndelsen blevet mødt med stor interesse på grund af liftens ekstraordinære rækkevidde.

Riwal udlejer 1.100 maskiner i Danmark og 300 i Norge. I øjeblikket bruges mange af dem ved byggeri af skoler og sygehuse.

Maniscopic MRT 3050:
Løftehøjde : 29,70 m
Maks.rækkeevne : 25,50 m
Motor : 216 HK – 159 kW
4-hjulstræk - 4-hjulsstyring
Hydrostatisk transmission
2-trins gearkasse
Affjedret chassis

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Konkurser i byggeriet (Uge 32/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 32/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Lokal entreprenør skal bygge 30 almene boliger i Bramming

Lokal entreprenør skal bygge 30 almene boliger i Bramming

Esbjerg Kommune har godkendt Bramming Boligforenings nye boligbyggeri på Hjørnegrunden i Nørregade. Godkendelsen betyder, at projektet nu kan realiseres, og første spadestik til de almene boliger forventes taget i november

Kaospilot skal skabe kreative arkitektledere i Aarhus

Kaospilot skal skabe kreative arkitektledere i Aarhus

Erhvervsakademi Aarhus, Kaospilot og Arkitektskolen Aarhus lancerer en ny diplomuddannelse i arkitekturledelse. Første hold starter den 16. november, og tilmeldingen er netop åbnet

Chef i Forsvarets Materiel- og Indkøbsstyrelse tiltalt for omfattende og grov millionsvig

Chef i Forsvarets Materiel- og Indkøbsstyrelse tiltalt for omfattende og grov millionsvig

To personer er tiltalt for sammenlagt 12 forhold af mandatsvig, forsøg på mandatsvig og dokumentfalsk