Kulturarven har fået ny hjemmeside, hvor det bl.a. kan hentes inspiration til tur-ideer
12-10-2009
Med få klik kan du nu få gode tur-ideer til kulturarv i Danmark og seneste nyt om kulturarv.
Samtidig kan man få historierne om f.eks. fredede bygninger, monumenter, museer, fund og fortidsminder, industrikultur og se, hvordan kulturarven spiller en værdifuld rolle, når kommuner og stat planlægger fremtiden.
Kulturarven skal ikke kun bevares, den må også gerne bruges. Både af den enkelte og af samfundet. Derfor arbejder Kulturarvsstyrelsen også på mange måder med at gøre kulturarven synlig og tilgængelig for borgerne. Både i landskabet, i byerne, på museerne og i medierne.
Man kan også gå på opdagelse i Kulturarvsstyrelsens databaser, hvis du f.eks. vil finde oplysninger om fredede huse i sit kvarter, informationer om, hvad museerne i dit nabolag har udstillet, eller man kan lede efter arkæologiske fund og fortidsminder i Danmark.
tøtte
Se Kulturarv.dk her…
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Fra Typehus til Drømme Villa
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Nedbrydning og Miljøsanering
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Læs marts 2026 udgaven her
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Vinduer, døre, trapper og kviste
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen
På baggrund af kontrollerne er der sendt skatteopkrævninger for ca. 539 millioner kroner
Ny udgave af ID.Buzz er 25 centimeter længere end standardmodellen, og der er skydedør i begge sider og øget trailervægt. Prisen får også et nøk opad
Alle relevante aktører har taget ja-hat på, og det har betydet, at der i juli 2026 blev indberettet 879 % flere selektive nedrivninger end i samme måned i 2025. Bliv klogere på det fænomen og på det seneste nye indenfor asbest og udbud i BygTek 6