UgensErhverv.dk

Åben dør for nyt samarbejde

JE-Træ yderdøren fra Randers-virksomheden Hornbaek Trævarefabrik A/S skal i fremtiden produceres hos Vahle Døre og Vinduer A/S i Mørke

12-10-2009

JE-Træ yderdøren der har været produceret af Randers virksomheden Hornbaek Trævarefabrik A/S siden 1973 er med virkning fra 1. oktober 2009 blevet solgt til Vahle Døre og Vinduer A/S, som ligger i Mørke ca. 25 km fra Randers. I forbindelse med salget har Hornbaek erhvervet en aktiepost på 50 pct. i Vahle Døre og Vinduer A/S.

Vahle Døre og Vinduer A/S’ eksisterende program for både udvendige og indvendige døre og vinduesprogram vil således blive udvidet med JE-Træ yderdøren.

Alle nuværende medarbejdere i Hornbaek’s dørproduktion vil fortsætte i Vahle Døre og Vinduer A/S. Vahle har netop indrettet produktion i større faciliteter på Fabriksvej 5 i Mørke. Her vil produktionen af JE-Træ Yderdøren blive integreret med det eksisterende produkt program.

”fortsættes…”




Hornbaek vil fremadrettet udelukkende fokusere på lister.
Adm. direktør for Hornbæk A/S Erik Bugge forklarer, at man med denne løsning sikrer vi maksimal fokus på virksomhedens lister.
- Samtidig vil vi med denne løsning sikre at JE-Træ Yderdøren vil kunne fortsætte den positive udvikling, siger Erik Bugge.

Adm. direktør for Vahle Døre og Vinduer A/S Kennet Fjeldsted tilføjer, at med udvidelse af produktprogrammet styrkes markedsposition samtidig med, at virksomheden realisere en del synergier i produktion og administration.

JPS Clemens A/S har gennem sin 85 pct. aktiepost i Hornbaek nu aktiviteter inden for følgende områder; Lister i Hornbaek navnet og bordplader/hylder i Scandiwood navnet som sælges i hele Skandinavien gennem selskaber i Danmark, Norge og Letland.
Når det gælder døre og vinduer sker al salg via sædvanlige kanaler igennem Vahle Døre og Vinduer A/S. JPS Clemens A/S har desuden det fuld ejede datterselskab inden for akvarieplanter Tropica Acquarium Plants A/S.

tøtte


Brochurer

Kunsten er en del af Børsens identitet

Kunsten er en del af Børsens identitet

Det var dansk kulturarv, der blev flammernes bytte, da den legendariske Børsbygning brændte. Genopbygningen er i fuld gang, og nu skal udsmykningen af bygningen gentænkes

Trædirektør: Løs boligkrisen – uden at forværre klimakrisen

Trædirektør: Løs boligkrisen – uden at forværre klimakrisen

Jeg efterlyser politikere, der tør gå forrest. Der tør sige: “Vi vil have byggeri, der ikke bare overholder loven, men viser vejen frem”, siger Nordic Wood Industries' koncerndirektør, Holger C. Hansen

STARK Group taber over 2 mia. kr.

STARK Group taber over 2 mia. kr.

STARK Group opnåede i regnskabsåret 24/25 en omsætning på nær 58 mia. kroner - men måtte indkassere et nettounderskud på hele 2,1 milliarder kroner

Beboere i etageejendomme skal kunne evakueres sikkert og hurtigt

Beboere i etageejendomme skal kunne evakueres sikkert og hurtigt

Social- og boligminister Sophie Hæstorp Andersen vil have undersøgt, om der er brug for at stramme Bygningsreglementets omkring tilgængelighed for redningsmandskab