UgensErhverv.dk

Villa-ejere forskanser sig

Frygten for vold og overfald er rykket inden døre, viser ny undersøgelse fra Idéenyt

09-10-2009

Idényts Villapanel har fulgt op på sin store kriminalitetsundersøgelse fra sidste år, og tendensen er klar: Frygten for vold og overfald er rykket inden døre.

Den nye undersøgelse viser, at husejerne i højere grad forskanser sig inden døre. Ud af de mere end 6.000 besvarelser fra hele Danmark skriver halvdelen af villaejerne, at de er bekymrede for at blive ofre for hjemmerøveri – og 46 pct. svarer, at de i dag oftere end tidligere låser yderdørene, når de er hjemme.

Frygten for at blive offer for kriminalitet i sin egen bolig næres yderligere af, at hele 55 procent af panelisterne ikke stoler på, at politiet rykker ud, hvis de bliver udsat for indbrud eller hjemmerøveri.

Derfor sikrer villaejerne i stadig højere grad sig selv og egen bolig. Ved målingen i 2008 havde cirka halvdelen (47 pct.) ingen form for sikkerhedssystem eller tyverisikring. I år er andelen nede på 36 pct.


”fortsættes…”




Selvom kun få danskere sikrer sig selv og egen bolig med våben, er der også her sket en markant opgradering. Således nævnte 1,2 pct. af deltagerne sidste år, at de opbevarede skydevåben i hjemmet som en sikkerhedsforanstaltning. I den nye undersøgelse er dette tal steget til 2 pct.

Det samme gælder antallet af alternative våben som peberspray, køller mv., der i 2008 var at finde hos 3,4 pct. af villaejerne. I den nye undersøgelse er tallet 6 pct.

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Stop den bureaukratiske ATP-farce

Stop den bureaukratiske ATP-farce

90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

På baggrund af kontrollerne er der sendt skatteopkrævninger for ca. 539 millioner kroner

Størrelsen har betydning

Størrelsen har betydning

Ny udgave af ID.Buzz er 25 centimeter længere end standardmodellen, og der er skydedør i begge sider og øget trailervægt. Prisen får også et nøk opad

E-avis: Enorm stor interesse for selektiv nedrivning - læs hvorfor i BygTek 6

E-avis: Enorm stor interesse for selektiv nedrivning - læs hvorfor i BygTek 6

Alle relevante aktører har taget ja-hat på, og det har betydet, at der i juli 2026 blev indberettet 879 % flere selektive nedrivninger end i samme måned i 2025. Bliv klogere på det fænomen og på det seneste nye indenfor asbest og udbud i BygTek 6