TAC er nu Buildings Business i Schneider Electric
01-10-2009
En vigtig milepæl i TACs historie passeres i dag den 1. oktober, hvor TAC skifter navn og bliver til Buildings Business i Schneider Electric. Navneskiftet sker som et synligt resultat af en global strategi, om at sikre Schneider Electrics position som den ”globale specialist i energy management”.
TAC kommer til at udgøre hjørnestenen i Buildings, der er ét af de fire forretningsområder i Schneider Electric:
- Power (Elektrisk distribution)
- IT (bl.a kritisk strømforsyning til data centre )
- Industry (bl.a. process automation )
- Buildings (Building Management, sikring og energirenovering)
- Buildings Business vil fortsat levere bygningsløsninger (BMS - Building Management Systems), som øger komfort og tryghed - og samtidig giver en bedre lønsomhed, ved at få mere ud af mindre energi. Nu blot med mere synergi til Schneider Electrics øvrige forretningsområder, siger Jeppe Rasmussen der nu er administrerende direktør i Schneider Electric Buildings Denmark A/S, efter at have samme position i TAC A/S gennem et par år.
”fortsættes…
Kunderne vil fortsat blive betjent af de samme 265 medarbejdere i Danmark, via de
tre kontorer i Herlev, Århus og Odense samt 112 serviceteknikere over hele landet.
Integrationen med Schneider Electric har stået på siden 2003, hvor TAC blev en del af den globale koncern med 114.000 medarbejdere – heraf 8.500 i TAC- regi.
Det kan umiddelbart virke som ”Business as usual” for kunder og medarbejdere, når man ser bort fra ny skiltning, logo og alle de øvrige ting der følger i kølvandet på et navneskifte.
Men navneskiftet er også en proces, med det strategiske og forretningsmæssige formål at udnytte den samlede viden i Schneider Electric koncernen endnu bedre, til at levere løsninger på flere niveauer med Schneider Electric som ét brand.
- Vi kan trække på hele Schneider Electrics ekspertise og derigennem få en bedre sammenhæng imellem vores løsninger og produkter fra Schneider Electrics øvrige forretningsområder, som dog stadig vil blive leveret igennem de respektive salgskanaler.
I Buildings Business har vi hidtil haft fokus på at tilbyde energi-, sikrings- og indeklimaløsninger til vores kunder. Og i praksis har vi også tidligere tilbudt løsninger, hvor produkter fra Schneider Electrics øvrige forretningsområder har indgået, men vi bliver nu endnu bedre til at tænke dem ind i helhedsorienterede, integrerede og intelligente bygningsløsninger, der resulterer i øget komfort og lønsomhed for vores kunder, forklarer Jeppe Rasmussen.
Schneider Electric er en global specialist i energioptimering i mere end 100 lande, og tilbyder integrerede løsninger på tværs af segmenterne energi- og infrastruktur, industri, datacentre, netværk, bygningsautomation og boliger. Schneider Electrics løsninger gør energien mere sikker, pålidelig og effektiv. I 2008 opnåede de 114.000 medarbejdere en omsætning på 18,3 mia. euro ved at fokusere på at hjælpe virksomheder med at “Make the most of their energy”.
tøtte
Læs marts 2026 udgaven her
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Tysk kvalitets siden 1860!
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Fra Typehus til Drømme Villa
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen
På baggrund af kontrollerne er der sendt skatteopkrævninger for ca. 539 millioner kroner
Ny udgave af ID.Buzz er 25 centimeter længere end standardmodellen, og der er skydedør i begge sider og øget trailervægt. Prisen får også et nøk opad
Alle relevante aktører har taget ja-hat på, og det har betydet, at der i juli 2026 blev indberettet 879 % flere selektive nedrivninger end i samme måned i 2025. Bliv klogere på det fænomen og på det seneste nye indenfor asbest og udbud i BygTek 6