UgensErhverv.dk
Dampbuler på tagpaptage - forebyggelse og udbedringTommestokken viser med al tydelighed dampbulens ek

Dampbuler på tagpaptage - forebyggelse og udbedring

Nyt erfaringsblad om forebyggelse og udbedring af dampbuler på tagpaptage

22-09-2009

Fonden BYG-ERFA har udgivet et erfaringsblad om ”Dampbuler på tagpaptage - forebyggelse og udbedring” (47) 09 08 08

I forbindelse med tagdækningsarbejde kan der blive lukket fugt inde i en lille luftlomme mellem to tagpaplag.

Fugten bevirker, at der ved solopvarmning opstår en dampbule på taget, hvilket dog ikke umiddelbart medfører store problemer.
Fugten i dampbuler kan dog vokse, og med tiden ødelægge tagpapdækningen, hvis problemet ikke afhjælpes.

Dette erfaringsblad beskriver, under hvilke omstændigheder dampbulerne opstår samt hvordan de udbedres og forebygges i både nybyggeri og tagrenoveringer.

En fotomontage vejleder læseren trin-for-trin i hvorledes en dampbule repareres. Sidst men ikke mindst indeholder bladet en detaljeret forklaring på tilblivelsen af dampbuler.

Det nye erfaringsblad indgår i BYG-ERFA’s temamappe, der yderligere indeholder 11 erfaringsblade om ”Flade tage og tagterrasser – tagpap og tagfolie”.

Læs mere om både erfaringsbladet og temaet på www.byg-erfa.dk

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Både til gården og til gaden

Både til gården og til gaden

Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Stop den bureaukratiske ATP-farce

Stop den bureaukratiske ATP-farce

90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

Snyd i 60 procent af skattekontroller mod social dumping

På baggrund af kontrollerne er der sendt skatteopkrævninger for ca. 539 millioner kroner